با سلام خدمت دوستان عزیز جیب نتی با توجه به اینکه برای آپلود کردن عکس ها جهت درج نمودن آگهی ها نیاز هست که حجم عکس هاتون رو به کمتر از ۳۰۰ کیلو بایت برسونید لازم دونستیم که اموزش نحوه ی کم کردن حجم عکس ها رو برای اون دسته از دوستانی که ممکنه راه انجامش رو ندونن قرار بدیم.

ابتدا لازم به توضیح است که با توجه به اینکه اکثر کاربران در کامپوترها و لپ تاپ های خودشون دسترسی آسان به نرم افزار Paint دارن آموزش رو با این نرم افزار که کار با ان بسیار ساده می باشد را قرار می دهیم.عکس ها و آموزش بر مبنای ویندوز ۷ می باشد و روش در ویندوزهای XPو ۸ هم مشابه به همین عملکرد می باشد.

برای کاهش حجم با نرم افزار Paint دو روش وجود دارد.

روش اول:

۱-نشانگر ماوس را بر روی عکس مورد نظر برده و راست کلیک بنمایید از منوی باز شده گزینه ی Open With را انتخاب نمایید و باز از منوی باز شده گزینه یا آیکون Paint را انتخاب نمایید. در صورتی که در منوی باز شده گزینه ی Paint را مشاهده ننمودید گزینه ی Choose default program را انتخاب نموده و بر روی گزینه ی Browse کلیک نموده و گزینه ی Paint را جستجو نمایید.

۲-پس از انتخاب گزینه ی Paint عکس مورد نظر شما در صفحه ای مشابه با صفحه ای که در عکس ذیل نشان داده شده دیده خواهد شد سپس همانند تصویر زیر نشانگر ماوس را بر روی گزینه Resize برده و چپ کلیک نمایید.

۳- پس از کلیک نمودن بر روی گزینه ی Resize یک پنجره باز می شود که مانند شکل نشان داده شده در ذیل می باشد. در قسمت بالای ان گزینه ی Percentage به صورت پیش فرض فعال است اگر نبود شما انرا انتخاب کنید تا فعال شود دقت کنید که تیک گزینه ی Maintain aspect ratio موجود باشد اگر نبود تیک انرا بزنید.

۴-در نوار Horizontal یک عدد وارد کنید (دقت کنید که این عدد به صورت پیش فرض ۱۰۰ می باشد) برای مثال ما عدد ۳۰ را وارد نموده ایم، با وارد کردن عدد جدید در نوار بالایی می بینید که نوار پایینی یعنی Vertical نیز به همان عدد تغییر می یابد. لازم به ذکر است عددی که وارد میکنید باید طوری باشد که پس از اعمال حجم عکس شما را کمتر از ۳۰۰ کیلو بایت نماید به عبارتی هرچه عکس اولیه شما با دوربین با کیفیت تری گرفته شده باشد و حجم بیشتری داشته باشد عددی که در اینجا وارد میکنید بایستی کوچکتر باشد ولی نه آنقدر کوچک که یک تصویر میکروسکوپی از عکس اولیه ایجاد گردد چون شما میخواهید از این عکس برای آگهی خود استفاده نمایید و بایستی به راحتی دیده شود.

۵-پس از انجام مراحل فوق مشاهده خواهید نمود که عکس شما کوچک خواهد شد و حجمش کم میشود.

۶-در این مرحله کافیست عکس خود را در کنار عکس قبلی  با استفاده از گزینه ی Save as در منوی بالا سمت چپ،با فرمت JPEG ذخیره نمایید. برای اطلاع از حجم جدید عکس خود به محلی که آنرا ذخیره نمودید رفته و بر روی عکس مورد نظر راست کلیک نموده و گزینه ی Properties را انتخاب نمایید. در صفحه باز شده مانند عکس های نشان داده شده در زیر حجم عکس ها قابل مشاهده خواهد بود. در صورتی که این حجم کمتر از ۳۰۰ کیلو بایت باشد عکس مورد قبول است و در سایت جیب نت آپلود خواهد شد ولی در صورتی که حجم عکس بیشتر از ۳۰۰ کیو بایت باشد بایستی از مرحله اول مجددا شروع نمایید و در مرحله ۴ عدد کوچکتری را اختصاص دهید و بر عکس در صورتی که عکس بیش از حد کوچک شده بود می توانید در مرحله ۴ عدد بزرگتری را وارد نمایید تا به حجم و اندازه دلخواه خود برسید.

روش دوم:

در این روش به جای کاهش ابعاد عکس به روش درصدی از روش پیکسلی می توان استفاده کرد

۱- مانند روش اول مراحل یک تا سه را طی نمایید در صفحه ی باز شده اینبار گزینه ی Pixels رو انتخاب کنید در اینجا نیز با وارد کردن هر عدد در نوار بالایی Horizontal شاهد تغییر نوار پایینی Vertical به همان مقدار خواهیم بود. در صورتی که بخواهید عکس خود را به نحوی تغییر حجم دهید که از نظر ابعاد طولی و عرضی یا افقی و عمودی به شکل مستطیل درآید تیک گزینه ی Maintain aspect ratio را بردارید.در عکس زیر ما برای مثال عدد ۲۰۰ را انتخاب کرده ایم که شما میتوانید هر عدد دلخواهی را انتخاب کنید منوط بر اینکه حجم عکس از ۳۰۰ کیلو بایت تجاوز ننماید.لازم به توضیح است که این روش بیشتر در مواقعی کاربرد دارد که ابعاد خاصی از عکس مد نظر ما باشد مثلا نیاز به عکس ۲۰۰ در ۲۰۰ پیکسل داشته باشیم در غیر اینصورت روش اول پیشنهاد می گردد.

۲- مانند روش اول عکس خود را با فرمت JPEG ذخیره نمایید.

۳- با مراجعه به عکس و مشاهده مشخصات ان مانند آنچه در روش اول توضیح داده شد در صورتی که حجم عکس کمتر از ۳۰۰ کیلو بایت باشد کار به درستی انجام شده در غیر اینصورت باید همانند روش اول مجددا اصلاح گردد.