با کلیک بر روی 1+ جیب نت را در گوگل محبوب کنید

چگونه با افراد حسود رفتار کنیم

12(10)

احتمالاً شما نیز در زندگی خود با افرادی مواجه شده اید که نسبت به شما و موقعیتی که دارید حسادت می ورزند، این افراد کم و بیش در زندگی همه ی انسان ها وجود دارند،  حسادت به عنوان یک حس منفی ممکن است در همه ی انسان ها وجود داشته باشد ولی میزان و شدت آن در افراد مختلف با هم فرق می کند. به طور کلی خود من (نویسنده) اگر بخواهم تجربیاتم را در این مورد با شما در میان بگذارم باید بگویم از نظر من حسادت دارای سه درجه است، که راجع به آنها به شما توضیح خواهم داد. برای اینکه با انواع حسادت و نحوه ی رفتار با افراد حسود آشنا شوید به شما توصیه میکنم در ادامه ی مطلب با جیب نت همراه باشید:

speed.hesadat

همانطور که گفتم حسادت سه نوع است:

حسادت نوع اول

این نوع حسادت خفیف ترین نوع حسادت است و تقریباً کم و بیش در بین انسان ها رایج است، این سطح از حسادت بسیار زود گذر است و ضرری برای کسی ایجاد نخواهد نمود. برای مثال شما در خیابان هستید و با دوستتان در حال قدم زدن هستید و ناگهان چشمتان به یک ماشین مدل بالا می خورد و به دوستان می گویید: اه نگاه کن عجب ماشینی، خوش به حال صاحبش. این نوع حسادت در واقع نوعی حسرت خوردن به موقعیت بهتر شخص دیگر است و شما با بیان این جمله از آن قضیه عبور میکنید و می گذرید.

حسادت نوع دوم

این نوع حسادت از حسادت نوع اول شدیدتر است و افرادی که اینگونه حسادت می کنند عموماً سعی بر این دارند که با بیان جملاتی طرف مقابل خود را ناراحت کنند و با این شیوه حسادت خود را نسبت به او تخلیه کنند. افرادی که دارای این نوع حسادت هستند ممکن است باعث ایجاد ناراحتی در شما شوند. برای روشن تر شدن موضوع یک مثال برای شما ذکر میکنم:

فرض کنید در یک جمع سه نفره با دوستانتان هستید ناگهان یکی از دوستانتان از رنگ لباسی که شما پوشیده اید تعریف میکند و می گوید: به به چه لباس خوشگل و خوش رنگی پوشیدی، چقدر هم بهت میاد. در این میان دوست دیگر شما که حسودی شما را میکند به زبان آمده و می گوید: نه اصلاً هم رنگ قشنگی نیست و  بهش نمیاد اون دماغ گنده ش رو گنده تر هم کرده. در واقع دوست شما با گفتن این جملات حسادت خود را نسبت به شما تخلیه کرده و در عین حال با بیان جمله ای زهردار ناراحتی برای شما در مقابل دوست دیگرتان ایجاد نموده. شاید این موقعیت را یک سری از دوستانی که این مطلب را می خوانند و عموماً پسر هستند بیشتر حس کرده باشند، خصوصا در جمعی که تعدادی دختر و پسر هستید و دخترها از شما در آن جمع تعریف می کنند! در این شرایط واکنش دوست حسود شما دیدنی است… کمی فکر کنید احتمالاً از اینگونه دوستان حسود و خود شیرین در اطرافتان خواهید یافت. اگر چنین دوستانی ندارید بسیار خوشحال باشید و قدر دوستانتان را بدانید.

حسادت نوع سوم

و اما حسادت نوع سوم که از دو نوع قبل بسیار شدیدتر است و ممکن است به شما از سوی فرد حسود حتی لطمات جبران ناپذیر نیز وارد گردد. برای مثال فرض کنید شما در کار خود از سوی مدیرتان ترفیع رتبه می گیرید، اما همکارتان که به شما حسادت میکند اقدام به جو سازی علیه شما نموده و در بین همکاران دیگر از شما بدگویی می کند و جلوه ی شما را در نظر دیگران خراب میکند. و انقدر این کار را انجام میدهد تا زمینه ی اخراج شما را فراهم کند و با این کار حسادت خود را نسبت به شما تخلیه کند. البته ممکن است شما  دقیقاً متوجه نشوید که این خرابکاری ها از سوی چه کسی صورت می گیرد. ولی متاسفانه باید بگوییم که یک از همکارانتان به قدری از ترفیع رتبه گرفتن شما ناراحت شده که اقدام به بیکار کردن شما نموده است تا حسادت خودش را تخلیه کند. افرادی که این نوع حسادت در ضمیرشان وجود دارد عموماً افرادی کینه جو و منتقم هستند. امیدوارم که در زندگی با چنین افرادی مواجه نشوید چون این افراد از سر حسادت کورکورانه ی خود ممکن است بلای جان شما شوند و به شما صدمات جانی ، مالی و روحی زیادی وارد نمایند.

7d511ab349aed4850346a0

جدا از اینکه سه نوع حسادت وجود دارد، افرادی که حسادت می ورزند نیز مختلف هستند مثلاً این حسادت می تواند از سوی یک همکار یا دوست ، فامیل و یا حتی از نزدیک ترین افراد خانواده تان باشد. بنابراین بسته به فردی که نسبت به شما حسادت می ورزد سعی کنید روش های زیر را در پیش بگیرید تا در حد امکان از گزند حسودان درامان بمانید.

با احتیاط رفتار کنید

اگر در جمعی هستید که میدانید شخصی در این جمع به شما حسادت می ورزد، سعی کنید جوری رفتار کنید که زمینه را برای بروز حسادت او فراهم نسازید و دیگر افراد جمع را از این موضوع مطلع سازید. مثلاً به آنها بگویید که از شما تعریف نکنند و یا اگر خودتان به موفقیتی دست یافته اید در جمعی که آن شخص هست خوشحالی خود را در حد امکان بروز ندهید. البته این حق شماست که وقتی اتفاق خوبی برای شما افتاده خوشحالی کنید، ولی فرض کنید که الان برای دفع فتنه جلوی خود را گرفته اید.

در زمان مناسب خوشحالی خود را ابراز کنید

اگر اتفاق خوبی برای شما افتاده و شما میخواهید این اتفاق خوب را با دیگران در میان بگذارید و اتفاقاً یکی از حسودان شما از میان برادران و خواهران شماست و شما دوست دارید خوشحالی خود را با او نیز به اشتراک بگذارید، زمانی این کار را انجام دهید که برای خود آن فرد حسود نیز یک اتفاق مثبت در زندگی رخ داده باشد و شاد باشد و در آن زمان شما نیز سخن بگویید، چراکه در آن زمان به دلیل معطوف بودن ذهن او به شادی خود، حسادت کمتری به شما خواهد نمود. حتی اگر او در برابر سخن شما اقدام به بزرگنمایی شادی خود نمود و به تعریف و تمجید از خود پرداخت، شما با کمال متانت و آرامش گوش دهید و همراه با او برای شادی او ابراز خوشحالی کنید.

به یاد داشته باشید که حسادت نوعی اختلال روحی و روانی است که ریشه در گذشته و کیفیت زندگی افراد دارد. پس سعی کنید فرد حسود را مانند یک بیمار ببینید که باید با او مدارا کنید تا درمان شود یا بیماریش را بتوانید کنترل کنید. البته این حسادت را با حسادتی که حاصل علاقه و خاصه خواهی است یکی نکنید. حسادتی که حاصل دوست داشتن زیاد است عموماً یک اختلال روانی محسوب نمی شود و کاملا یک موضوع طبیعی و حتی شیرین می باشد. مثل علاقه ی زن و شوهر به یکدیگر.

 

تا جایی که می توانید از افراد حسود دوری کنید

سعی کنید تا جایی که می توانید از افراد حسود دوری کنید و در محیط هایی که حضور می یابند کمتر حضور پیدا کنید.

راجع به این مشکل با آنها صحبت کنید

از آنها بپرسید که دلیل این رفتارشان چیست؟ و بگویید که شما از رفتار آنها ناراحت هستید. به آنها تذکر دهید که در صورت ادامه ی این رفتار از سوی آنها، رابطه ی شما با آنها به مشکل خواهد خورد.

قطع رابطه کنید

قطع رابطه کردن گرچه کار خوب و مناسبی نیست اما اگر دیدید که با تذکر دادن و کم کردن رابطه مشکل حل نشد و همچنان به قوت خود باقیست و این مشکل در حدی است که به شما صدمه وارد می کند با طرف مقابل قطع رابطه کنید.

پر حرفی نکنید

در مقابل افراد حسود پر حرفی نکنید و زوایای پنهان زندگی خود را برای آنها آشکار نکنید، چون واکنش این افراد غیر قابل پیش بینی است. پس سعی کنید راجه به مسائل روزمره ی معمولی با این افراد صحبت کنید و

به یاد داشته باشید که با اینگونه افراد به هیچ وجه درد و دل نکنید و از آنها مشاوره نگیرید.

 

در مقابل افراد حسود فروتن باشید و از آنها تعریف کنید

اینکار در واقع یک گارد محافظتی پنهان برای شما در مقابل این افراد محسوب می شود. بنابراین در مواقعی که مواجه شدن با آنها اجتناب ناپذیر است از این روش استفاده کنید.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید واقع گردد و با خواندن آن بتوانید بهتر زندگی خود را در برابر حسودان مدیریت کند.

برای خواندن مطالب بیشتر در وبلاگ جیب نت اینجا کلیک کنید.

جهت ثبت آگهی اینترنتی در سایت جیب نت اینجا کلیک کنید.

احتمالاً شما نیز در زندگی خود با افرادی مواجه شده اید که نسبت به شما و موقعیتی که دارید حسادت می ورزند، این افراد کم و بیش در زندگی همه ی انسان ها وجود دارند،  حسادت به عنوان یک حس منفی ممکن است در همه ی انسان ها وجود داشته باشد ولی میزان و شدت آن در افراد مختلف با هم فرق می کند. به طور کلی خود من (نویسنده) اگر بخواهم تجربیاتم را در این مورد با شما در میان بگذارم باید بگویم از نظر من حسادت دارای سه درجه است، که راجع به آنها به شما توضیح خواهم…

بازبینی عمومی

امتیاز کاربران: 4.05 ( 1 آراء)
0

پاسخی بنویسید