با کلیک بر روی 1+ جیب نت را در گوگل محبوب کنید

سمی ترین مارهای جهان را بشناسیم

مارها مهره داران عجیب این دنیا هستند، مهر دارانی که دست و پا ندارند و در عین حال میتوانند با سرعت بالایی حرکت کنند. سالانه هزاران نفر در نقاط مختلف دنیا در اثر گزیدگی نیش مار جان خود را از دست میدهند. مارها به دلیل اینکه نیش برخی از گونه های آنها میتواند یک انسان را ظرف مدت چند دقیقه از پای درآورد، موجوداتی مخفوف شناخته می شوند و کمتر کسی هست که با دیدن آنها نترسد. البته نیش همه ی مارها توانایی کشتن انسان را ندارد و برخی از آنها نیر نیش نمی زنند و طعمه ی خود را پس از پیچیدن به دور آن و خفه کردن، می بلعند. مارهای بزرگی مثل بوآ، آناکوندا و پیتون از این دسته مارها هستند. معمولاً از نظر ظاهری مارهای که دارای سری مثلی شکل هستند سمی می باشند اما این عمومیت ندارد، چراکه برخی از سمی ترین مارهای جهان سری بیضی شکل دارند. در مطلب زیر میخواهیم تعدادی از مارهای سمی جهان را معرفی کنیم که اگر به هر دلیلی با یکی از آنها مواجه شدید سریعاً از آن محل فاصله بگیرید. البته مارها و تقریبا بسیاری از موجوداتی که در جهان هستند تا زمانی که احساس خطر نکنند، خطرناک نیستند و تنها زمانی که بخواهند از خود دفاع کنند و یا قصد شکار داشته باشند از سپرهای محافظتی خود استفاده می کنند. برای شناختین سمی ترین مارهای جهان با جیب نت همراه باشید:

مار دریایی حلقه سیاه (Belcher’s Sea Snake)

belchers-sea-snake

برخی این مار را سمی ترین مار جهان می دانند. ممکن است که شما به نحوی و در جایی این مار را دیده باشید و ظاهر آن برای شما آشنا باشد. این مارها کاملا معمولی به نظر می رسند و ممکن است که شما یکی از آنها را داخل یک فیلم و یا حتی خودتان دیده باشید. این مارهای از روی خطوط حلقوی راه راهی که روی بدن خود دارند قابل شناسایی هستند. خوشبختانه این مارها زیاد علاقه ای به نیش زدن انسان ها ندارند، اما اگر احساس خطر کنند ممکن است که اقدام به نیش زدن نمایند. جای شکرش باقیست که تنها یک چهارم از تعداد اینگونه مارها دارای زهر هستند. ولی مواظب باشید گیر یک چهارمی که زهر دارند نیافتید، چون کشنده ترین زهر موجود در بین مارها را دارند. تنها چند میلی گرم از زهر این مار میتواند هزاران انسان را به کشتن دهد و به همین خاطر این مار را سمی ترین مار جهان می دانند. با این حال اغلب مارهای دریایی حلقه سیاه بی خطر هستند که این بدلیل نجیب بودن این مار و یا نداشتن زهر در بسیاری از آنها می باشد.

مار زنگی (Rattlesnake)

rattlesnake-tongue

اغلب ما وقتی در مورد مارهای سمی فکر میکنیم، یکی از گزینه هایی که سریعاً به ذهنمان می رسد مار زنگی می باشد. این مارها اغلب در قاره آمریکا یافت می شوند و گونه ای از افعی ها به شمار می آیند. دلیل اینکه این مارها به نام مارهای زنگی معروف هستند وجود یک عضو در انتهای دم آنها می باشد که در حین احساس خطر با لرزاندن آن تولید صدا کرده و به دشمن خود اخطار می دهد که به او نزدیک نشود، چراکه در غیر اینصورت خودش مسئول عواقب آن خواهد بود.سمی ترین نوع مارهای زنگی به نام مار پشت الماسی شرقی معروف هستند. خوشبختانه در صورتی که پس از گزیدگی سریعا درمان شروع شود تنها ۴ درصد از گزیدگی ها منجر به مرگ می شود ولی در صورتی که در زمان درمان تاخیر صورت گیرد تمامی گزیدگی های اینگونه از مارهای قابلیت کشتن فرد گزیده شده را دارد. زهر این مار می تواند باعث تخریب های ماندگار و یا حتی از دست دادن عضوی از بدن فرد گردد.

مرگ افزا (Death Adder)

CSIRO_ScienceImage_3990_Death_Adder

حتماً این افسانه ی معروف را شنیده اید که کلئوپاترای معروف خودش را با استفاده از یک مار کشت! ظاهراً ماری که برای کشتن خود استفاده کرده است از این نوع بوده. زادگاه این مار بیشتر در استرالیا و گینه ی نو می باشد. یک نیش این مار باعث فلج دستگاه عصبی و تنگی نفس و مرگ پس از گذشت شش ساعت خواهد شد. در صورت درمان سریع بعد از گزیدگی احتمال مردن بعید به نظر می رسد ولی در صورتی که درمان دیر انجام شود ۵۰ درصد گزیدگی ها منجر به مرگ فرد خواهند شد. این مار حتی از مارهای گونه های دیگر به عنوان شکار استفاده می کند.

تایپان درون مرزی (Inland Taipan)

Inland-taipan-4

اگرچه یکم سخت هست که بعد دانستن قدرت کشندگی زهر مار دریایی حلقه سیاه به مار دیگری فکر کنیم ولی باید بدانید که زهر مار تایپان نیز توانایی کشتن صدها نفر را دارد. این مار به صورت کلی علاقه ای به ارتباط با انسان ها ندارد و از محیط هایی که انسان ها در آن باشند دوری میکند، مگر اینکه شما جزء آن دسته از افراد بد شانسی باشید که با یکی از این مارهای روبرومی شوند.

مار قهوه ای شرقی (Eastern Brown Snake)

eastern-brown-snake

این مار از نوع محدود مارهایی هست که حالت تهاجمی دارند. اینگونه مارها عموماً در استرالیا یافت می شوند و در مناطق و شهرهای پر جمعیت نیز وجود دارند. در صورتی که فردی را به عنوان خطر برای خود ببیند بلافاصله به او حمله کرده و او را وادار به عقب نشینی از قلمرو خود می کند و در صورتی که خیالش از بابت اینکه فرد دیگر تهدیدی برای او محسوب نمی شود، راحت نشود اقدام به نیش زدن می کند. در صورتی که او اقدام به نیش زدن بکند در هر حمله چند بار نیش خود را در بدن فرد داخل خواهند نمود. کمتر از نیمی از اینگونه مارها سمی هستند ولی آنهایی که سمی هستند می توانند با نیش زدن باعث فلج و مرگ طرف مقابل گردند. با توجه به حالت تهاجمی این مار و زندگی کردن در نزدیکی شهرها و انسان ها می توان آن را به عنوان خطرناک ترین مار دنیا محسوب کرد.

کاریت آبی (Blue Krait)

Blue-Krait

این مار عموماً و به درستی به عنوان یک مار زهر آگین نمی شناسند ولی باید بدانید که سم این مار ۱۶ بار مهلک تر و کشنده تر از زهر مار کبری است. متاسفانه پادزهر خوبی برای درمان زهر این مار وجود ندارد و همین امر باعث می شود که زهر این مار هر چه بیشتر مرگبار باشد. این مار تمایل دارد که کمتر در نظرها ظاهر شود و معمولا شب ها از مخفیگاه خود برای شکار خارج می شود. بنابراین میتوان براحتی از مواجهه و گزیدگی توسط این مار دور ماند.

مامبای سیاه (Black Mamba)

2-black-mamba

زادگاه این مارها عموماً قاره ی آفریقا می باشد. یک گزدیگی توسط این مار به حدی زهر دارد که میتواند ده نفر را از پا درآورد ( فقط ده تا؟! مطمئناً شما هنوز دارید به قدرت کشندگی زهر مار دریایی حلقه سیاه فکر می کنید.) این مار می تواند با سرعت ۲۰ کیلومتر در ساعت حرکت کند که امر باعث می شود که لقب سریعترین مار جهان را نصیب خود کند. این مار در هر حمله فقط یکبار نیش میزند و در صورتی که سریعاً محل گزیدگی تحت درمان قرار نگیرد در اغلب موارد منجر به مرگ خواهد شد.

مار ببری (Tiger Snake)

tiger-snake

این مار بومی استرالیا می باشد و از روی بندهای زرد رنگ روی پوستش قابل شناسایی است. گزیدگی ها بسیار دقیق هستند و در صورتی که درمان انجام نشود تنها ظرف مدت ۴۵ دقیقه منجر به مرگ خواهند شد.

کبری فیلیپینی (Philippine Cobra)

hqdefault

این مار نیز به راحتی به خطر پرده ی پهن دور گردن خود قابل شناسایی است. اکثر مارهای کبری خوفناک هستند و ایجاد ترس میکنند اما تعداد زیادی از آنها در لیست سمی ترین مارها قرار ندارند. اما کبری فیلیپینی از این قاعده جداست. برای گزیده شدن با زهر یک مار کبری فیلیپینی نیازی نیست که حتماً مستقیماً زهر را وارد بدن شما کند بلکه این مار میتواند از فاصله ی سه متری زهر خود را به سوی فرد پرتاب کند و او را مسموم کند. بعد از گزیدگی احساس فلج بودن به دست خواهد داد و پس از ۳۰ دقیقه منجربه  مرگ او خواهد شد.

افعی تیغ اره ای(Saw Scaled Viper)

Saw-scaled_Viper_(Echis_carinatus)_Photographed_By_Shantanu_Kuveskar

این افعی معمولا در خاورمیانه و شرق دور یافت می شود و عموماً بعد از تاریکی هوا از مخفیگاه خود خارج می شود. اصلی ترین خطر این مار این است که زهر او به یکباره عمل نمیکند و به صورت آرام آرام فرد گزیده شده را از پا در می آورد به نحوی که فرد بعد از گزیده شدن فکر میکند که نیاز به درمان خاصی ندارد و درمان را به تاخیر می اندازد. در صورتی که فرد تحت درمان قرار بگیرد زنده می ماند ولی درغیر اینصورت زهر این مار به طرز آرام و دردناکی طی دو تا چهار هفته منجر به مرگ فرد خواهد شد.

برای خواندن مطال بیشتر در سایت جیب نت اینجا کلیک کنید.

جهت ثبت آگهی تبلیغاتی در سایت جیب نت اینجا کلیک کنید.

 

مارها مهره داران عجیب این دنیا هستند، مهر دارانی که دست و پا ندارند و در عین حال میتوانند با سرعت بالایی حرکت کنند. سالانه هزاران نفر در نقاط مختلف دنیا در اثر گزیدگی نیش مار جان خود را از دست میدهند. مارها به دلیل اینکه نیش برخی از گونه های آنها میتواند یک انسان را ظرف مدت چند دقیقه از پای درآورد، موجوداتی مخفوف شناخته می شوند و کمتر کسی هست که با دیدن آنها نترسد. البته نیش همه ی مارها توانایی کشتن انسان را ندارد و برخی از آنها نیر نیش نمی زنند و طعمه ی خود را…

بازبینی عمومی

امتیاز کاربران: اولین ارسال کننده باشید!
0

پاسخی بنویسید