با کلیک بر روی 1+ جیب نت را در گوگل محبوب کنید

شاخص آلودگی هوا چیست و چه تاثیراتی دارد

هوا، یکی از مهم ترین عامل حیات موجودات زنده است و تاثیر مستقیمی بر روی سلامت انسان ها دارد. اما متاسفانه در برخی از کشور های جهان به خصوص در کشور ما با آلودگی هوا وجود دارد. بنابراین ما می خواهیم در این مقاله به شاخص آلودگی هوا و تاثیرات آن در جیب نت بپردازیم.

شاخص کیفیت هوا(Air Quality Index)

همانگونه که میدانید هوا و کیفیت آن تاثیر زیادی در زندگی ما انسان ها به خصوص در کودکان و بزرگسالان دارد. به همین دلیل بررسی شاخص کیفیت هوا یکی از مهم ترین معیار های زندگی در شهرهای بزرگ است. زیرا هر چه شهرها با تکنولوژی روز دنیا ادغام شوند آلودگی هوای آن بیشتر می شود و برای همین بررسی میزان آلودگی هوا یکی از مهم ترین دغدغه شهروندان است. شاخص کیفیت هوا یا AQI یک شاخصه مهم آلودگی هوا است. که در آن با بررسی پنج آلاینده اصلی هوا (ذرات معلق، دی اکسید نیتروژن، ازن سطح زمین، مونوکسید کربن و دی اکسید گوگرد) میزان آلودگی هوا را بررسی و به چند دسته مختلف تقسیم بندی می کنند. تا از آلوده بودن هوا در ساعات مختلف روز اطلاعاتی داشته باشند.

دسته بندی های مختلف شاخص هوا

دانشمندان، شاخص کیفیت هوا را به چند دسته مختلف تقسیم بندی می کنند و در آن میزان آلودگی هوا و مضرات آن را بیان می کنند. بنابراین ما در زیر به شرح اختصار این دسته بندی ها اشاره می کنیم.

 • خوب (Good)

زمانی که میزان آلاینده های هوا بین ۰-۵۰ باشد. به آن وضعیت خوب می گویند که در آن کیفیت هوا پیامدهای بهداشتی ندارد.

 • متوسط (Moderate)

زمانی که میزان AQI بین ۵۱ و ۱۰۰ باشد آن گاه زندگی در چنین هوایی قابل قبول است اما ممکن است برای برخی از افراد با حساسیت بالا مضر باشد.

 • ناسالم برای گروههای حساس (Unhealthy for sensitive groups)

زمانی که شاخص کیفیت هوا در بین ۱۰۱ و ۱۵۰ باشد آنگاه زندگی در چنین هوایی برای برخی از افراد با بیماری های مختلف ریوی و تنفسی مضر است.

 • ناسالم (Unhealthy)

وضعیت ناسالم زمانی رخ می دهد که میزان AQI بین ۱۵۱ و ۲۰۰ باشد. چنین هوایی برای تمامی افراد با هر رده سنی مضر است و زندگی در این جامعه ای نیاز به رعایت نکات بهداشتی دارد. به وضعیت ناسالم وضعیت قرمز نیز می گویند.

 • بسیار ناسالم (Very unhealthy)

در شرایط بسیار ناسالم AQI هوا بین ۲۰۱ و ۳۰۰ قرار دارد و بیان کننده یک هشدار جدی برای تمامی افراد است. این شرایط را با رنگ بنفش نشان می دهند و وضعیت اضطراری است.

 • خطرناک (Hazardous)

وضعیت خرمایی به وضعیتی می گویند که در آن AQI بالاتر از ۳۰۰ است و اخطاری جدی برای سلامت تمامی انسان ها و موجودات زنده است. زندگی در چنین هوایی به شدت زیان بار است و ممکن است افرادی زیادی به دلیل وضعیت خطرناک هوا جان خود را از دست بدهند.

مهم ترین تاثیرات هوای آلوده

با انجام مطالعات زیاد بر روی تاثیرات هوای آلوده، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که هوای آلوده میتواند آثار زیانباری بر روی انسان ها در دراز مدت یا کوتاه مدت داشته باشد. شدت آسیب پذیری آنها با میزان آلودگی هوا رابطه مستقیم دارد. به طوری که به چند مورد از مهم ترین مضرات هوای آلوده اشاره می کنیم.

 • وجود آلاینده های سمی در هوا باعث بارش باران های اسیدی می شود. این کار تمام رودخانه ها و منابع آب زیر زمینی را به گازهای سمی آلوده می کند. بنابراین تاثیر مخربی در محیط زیست و اکوسیستم دارد.
 • هر چه میزان آلودگی هوا بیشتر باشد. تاثیر زیادی در گرم شدن کره زمین دارد.هرچه کره زمین گرم تر شود با آب شدن یخچال های قطبی سطح آب های آزاد بالا می آید.
 • وجود آلاینده های سمی در هوا باعث به وجود آمدن خشکسالی های طولانی و باران های سیل آسا در برخی از مناطق جهان می‌شود.
 • با افزایش آلودگی هوا بیماری های تنفسی، ریوی، عصبی، قلبی و عروقی افزایش می یابد. به طوری که سالانه ۹ میلیون نفر در جهان بر اثر بیماری های آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند.
 • افزایش AQI هوا تاثیر مستقیمی بر روی تولید مثل و زاد ولد دارد. هر چه میزان آلودگی هوا بیشتر باشد میزان ناباروری افراد بیشتر شده و اختلالات ژنتیکی و DNA آن ها افزایش می یابد. در نتیجه میزان تولد نوزادان با بیماری های مختلف افزایش می یابد.
 • طیف مطالعات انجام شده بر روی آلودگی های هوا حاکی از این است که تولد نوزادان پسر در مناطقی که میزان آلودگی آن بیشتر است بسیار کم می باشد. بنابراین شاخص AQI در تعیین جنسیت جنین موثر است.

پاسخی بنویسید