با کلیک بر روی 1+ جیب نت را در گوگل محبوب کنید

مراحل مختلف خواب

خواب برای انسان ها همواره یکی از نیازهای غریزی و یکی از شیرین ترین نعمت هایی است خداوند به او هدیه کرده است. هنگامی که به خواب میرویم گویی از این دنیا به طور کامل جدا میشویم ، ولی این واقعیت ماجرا نیست. در ادامه ی مطلب با جیب نت همراه باشید:

o0otifoj08lbsvfr.D.0.Sleeping-Baby-1040x450

زمانی عقیده بر این بود که، وقتی شخص خوابش می برد که خون بدنش به داخل یک دستگاه مهم بدن رفته و یا از آن خارج شده باشد. البته این نظریه امروز کنار گذاشته شده است زیرا می دانیم که چنین شرایطی در بدن به وجود نمی آید.
نظریه منسوخ دیگری نیز وجود دارد که می گوید رشته سلول های عصبی بدن که به عنوان مجاری عبور در سیستم عصبی عمل می کنند، شکسته شده و پس از آن به خواب می رویم.
یک امکان دیگر که برای پاسخ به این سوال وجود داشت، این بود که جریاناتی که از بدن به سوی مغز فرستاده می شوند، مسدود شده و در نتیجه از حالت بیداری خارج می شویم.
نظریه دیگری می گوید: به خواب رفتن عملی غریزی است، یعنی خواب متوقف کردن بیداری نیست، بلکه بدن ما طی مراحلی خاص، بدون اراده به خواب می رود.
حتی فرضیه های شیمیایی نیز در این باره موجود می باشند که می گویند وقتی مواد لازم جهت بیدار ماندن مصرف شدند، آنگاه ما به خواب می رویم و در طول خواب این مواد مجدداً ذخیره شده و یا زمانی که بیدار هستیم، موادی سمی در بدن انباشته می شوند که علت به خواب رفتن ما می باشند.
وقتی که میخوابیم بدن ما در واقع استراحت میکند تا انرژی هایی که در طول روز و در اثر فعالیت هایمان از دست داده ایم را بازیابد و به ترمیم بافت های بدن بپردازد. به دلیل اینکه در هنگام خواب فعالیت های بدن به حداقل خود میرسد، بدن این امکان را دارد که وقت و انرژی بیشتری را صرف بازسازی بافت ها و سلول های بدن نماید و در هنگام خواب فعالیت سیستم ایمنی بدن به حداکثر خود میرسد.

کم خوابی

20091_723

کم خوابی سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند چون بدن فرصت کافی برای ترمیم بافت ها و جذب انرژی لازم را نخواهد داشت، کم خوابی مثل این است که شما گوشی خود را به شارژ بزنید ولی وقتی هنوز کامل شارژ نشده آنرا از برق بکشید، با اینکار هم عمر باطری گوشی را کاهش میدهید و هم گوشی شما مدت زمان کمتری برای شما شارژ نگه خواهد داشت. بدن ما نیز اینگونه است و خوابیدن در حکم همان شارژ دوباره است، ولی اگر ما با کم خوابی به بدن خود فرصت ندهیم که کاملاً شارژ شود، جدا از اینکه در طول روز کسل خواهیم بود، بلکه به دلیل ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن امکان ابتلا به بیماری ها و خصوصاً بیماری های ویروسی در ما افزایش خواهد یافت. پس این را به یاد داشته باشید که همانطوریکه بدن ما به سه وعده غذا در روز نیاز دارد، به حداقل ۸ ساعت خواب در طول روز نیز نیاز دارد. البته این احساس نیاز به خواب در افراد مختلف با شرایط فیزیکی مختلف ممکن است متفاوت باشد و افرادی به زمان بیشتری برای خوابیدن نیاز داشته باشند. مثلاً افرادی که ضعف جسمانی دارند یا کم خون دارند این احساس را ممکن است بیشتر در خود احساس کنند. در صورتی که برایتان در محل کار مقدور است زمانی را برای خواب بعد از ناهار اختصاص دهید.

خواب مراحل مختلفی دارد:

خواب سبک:

در این مرحله خواب شما بسیار سبک است و میتوانید به راحتی بیدار شوید. در طول این مرحله چشمان شما به راحتی تکان میخورد و شما احساسی مانند سقوط که منجر به واکنش های عضلانی می شوند را تجربه میکنید.

آغاز خواب:

در طول مرحله دوم چشمان شما دیگر تکان نمیخورد و ضربان قلب و تنفس شما کندتر می شود. علاوه بر این در این مرحله دمای بدن شما نیز کاهش می یاید.

خواب عمیق و ترمیم بافت های بدن:

19800488-Young-man-deeply-sleeping-or-drunk-laying-outdoors-on-a-wooden-park-bench-Profile-view-Stock-Photo

در این مراحل خواب شما بسیار عمیق می شود و میزان جریان خونی که به سمت مغر میرود کاهش می یابد در عوض خونی که وارد ماهیچه ها میشود افزایش می یابد.در طول این دو مرحله بدن اقدام به ترمیم بافتهای خود می کند و عملکرد سیستم ایمنی بدن به اوج خود میرسد.

دیدن رویا در خواب:

در این مرحله شما خواب میبینید وچشمهای شما در حال خواب دیدن با سرعت زیادی حرکت میکنند، تنفس شما نامنظم و ضربان قلبتان تند می شود. همچنین فشار خون افزایش می یابد. این مرحله از نظر زمانی کوتاه است و ۷۰ تا ۹۰ دقیقه بعد از بخواب رفتن شما اتفاق می افتد.

برای خواندن مطالب بیشتر در وبلاگ جیب نت اینجا کلیک کنید.

جهت ثبت آگهی و تبلیغات اینترنتی در جیب نت اینجا کلیک کنید.

خواب برای انسان ها همواره یکی از نیازهای غریزی و یکی از شیرین ترین نعمت هایی است خداوند به او هدیه کرده است. هنگامی که به خواب میرویم گویی از این دنیا به طور کامل جدا میشویم ، ولی این واقعیت ماجرا نیست. در ادامه ی مطلب با جیب نت همراه باشید: زمانی عقیده بر این بود که، وقتی شخص خوابش می برد که خون بدنش به داخل یک دستگاه مهم بدن رفته و یا از آن خارج شده باشد. البته این نظریه امروز کنار گذاشته شده است زیرا می دانیم که چنین شرایطی در بدن به وجود نمی آید.…

بازبینی عمومی

امتیاز کاربران: اولین ارسال کننده باشید!
0

پاسخی بنویسید