در ابتدا لازم به توضیح است که مطالب ارائه شده ترجمه از سایت www.pcgamer.com است.

سی پی یو یا پردازنده ممکن است که مغز متفکر کامپیوتر شما باشد،ولی وقتی پای بازی های کامپیوتری به میان میاد،کارت گرافیک قلب تپنده ی کامپیوتر هست که مانند یک پمپ پیکسل ها را از نوک یک برج به صفحه ی مانیتور شما می فرستد.یک کارت گرافیک تشکیل شده از یک حافظه ی ویدئویی اختصاصی و یک واحد پردازشگر گرافیک که تمام محاسبات را از قبیل کنار هم قرار دادن و شکل دادن به بافت ها و رندر کردن میلیون ها پلی گون، به عهده دارد.

کارت گرافیک قطعاً مهمترین قطعه در یک کامپیوتر مخصوص بازی کردن است. کارت گرافیک هایی که در سه بخش به شما معرفی خواهیم کرد جزو با ارزشترین کارت های گرافیک موجود در بازار هستند. چه بخواهید یک انتخاب هوشمندانه از یک کارت گرافیک با ارزش خرید بالا داشته باشید و چه بخواهید یک هیولا بخرید که از رزولوشن ۴K پشتیبانی کند.

مواردی که در سه بخش به شما معرفی خواهند شد بر اساس اینکه از ۴K در هنگام بازی پشتیبانی کنند و از نظر مقرون به صرفه بودن قیمت به شما توصیه می شود.

در بخش اول بهترین کارت گرافیک را به شما معرفی خواهیم کرد:

مدل: MSI GTX 970 GAMING 4G

قطعاً از خود می پرسید که چرا این کارت گرافیک به عنوان بهترین کارت گرافیک معرفی شده در حالی که کارت های قوی تری نیز وجود دارند برای دانستن این مطلب توجه شما را به ادامه مطلب جلب می کنیم.

شرکت انویدیا دو کارت گرافیک GTX980,GTX970 را در اوایل سپتامبر ۲۰۱۴ معرفی نمود، که در درجه ی اول به قدرت بسیار بالای مدل ۹۸۰ و مصرف پایین برق ان تاکید داشت. اما کارت گرافیک ۹۷۰ شرکت انویدیا کارت مهمتری نسبت به برادر دوقولوی خود بود به دلیل اینکه این کارت از نظر قیمت در حد کارت گرافیک های رده متوسط شرکت انویدیا بود، در حالی که از نظر قدرت به مدل ۹۸۰ نزدیک بود و در عمل نمایشی نزدیک به آن از خود نشان می داد در حالی که قیمتی مناسب تر داشت.

Eurogamer در توصیف این کارت میگوید: نادرترین چیز در فروشگاه کارت گرافیک،یک کارت گرافیک واقعی که در دنیای بازی تحول ایجاد خواهد کرد. چیزی که اهمیت دارد نسبت هر پوند پولی که میدهید و در ازای آن مبلغ، عمکرد کارت گرافیک است. به طوری که این کارت در اجرا اختلاف ناچیزی با کارت گرافیک های رده بالای انویدیا که گل سر سبد آن ها GTX980 است،دارد.

با قیمت پایه ی ۳۳۰ دلار شما میتوانید یک کارت گرافیک GTX970 با ۴ گیگ رم از نوع GDDR5 بخرید که شامل ۱۶۶۴ هستهی کودا و کلاک پایه ی ۱۰۵۰ مگا هرتز است. ممکن است پیش خودتان تصور کنید که این مشخصات زیاد بالا و فوق العاده نیست، ولی باید این را بدانید که این کارت قابلیت اورکلاک بالایی دارد و می تواند به کلاک ۱۵۰۰ مگا هرتز نیز برسد. البته باید به یاد داشته باشید که کارت های گرافیک مرجع ارائه شده توسط خود شرکت انویدیا دارای کلاک پایه هستند و برای کلاک های بالاتر شما باید از یکی از برندهای MSI,EVGA,GIGABYTE,… که از سیستم های خنک کننده ی قوی تری تری بر روی کارت استفاده می کنند،خریداری کنید.

یک مقایسه مستقیم بین مشخصات فنی GTX970 و سری های قدیمی تر انویدیا به درستی اختلاف این نسل را با نسل قدیم نشان نخواهد داد.

به خاطر بهبودی که در معماری ساخت تراشه های این کارت گرافیک ها به وجود آمده این کارت ها از نظر عملکرد بسیار نزدیک به کارت گرافیک ۷۸۰Ti هستند که با قیمت ۷۰۰ دلار به فروش می رسد.انویدیا با معماری سری Maxwell بهبودی در عملکرد تراشه های کارت گرافیک ایجاد نمود که پردازش گرافیک را در آنها بهینه تر کرده است. که این مورد در رزلوشن های بالاتر ۱۴۴۰Pو ۴K بیشتر به چشم میخورد.

بر طبق اظهار نظر شرکت انویدیا هر هسته ی کودا در سری ۹۰۰ حدود ۴۰ درصد کار آمد تر از مدل های پیشین هست و برای همین هست که کارت ۹۷۰ شانه به شانه ی مدل  ۷۸۰Ti که دارای ۲۸۸۰ هسته ی کودا هست حرکت میکند.همچنین این کارت در لود بالا نهایتاً ۲۰۰ وات برق مصرف میکند. این در حالیست که همتای آن یعنی کارت AMD R9 290X و ۷۸۰Ti نزدیک به ۲۵۰ وات برق مصرف میکنند.

در تصاویر زیر توجه شما را به عملکرد واقعی کارت ۹۷۰ که مورد تست قرار گرفته جلب میکنیم.

کارت گرافیک GTX970   را می توان قهرمان کارت های گرافیک از نظر نسبت قیمت به عملکرد به حساب آورد.