با کلیک بر روی 1+ جیب نت را در گوگل محبوب کنید

نگاهی اجمالی به سایت های تخفیف گروهی

 image

هم‌اکنون سایت‌های فروشگاهی زیادی به ارائه کالا و خدمات به کاربران ایرانی خود اقدام می‌کنند، اما چندی است که در عرصه ی فروش اینترنتی شاهد نگاه جدیدی به فرآیند تجارت الکترونیک بودیم که خرید و فروش را در کنار لغت جذاب تخفیف قرار می‌دهند. این سایت ها که تحت عنوان سایت‌های تخفیف گروهی در ایران فعالیت می‌کنند را نباید با فروشگاه‌های اینترنتی اشتباه گرفت زیرا مدل تجاری و کاری آنها با فروشگاه‌های آنلاین بسیار متفاوتند.

 هیچ خریداری را نمی‌توانید در کل سیاره زمین پیدا کنید که از تخفیف بدش بیاید. پرداخت هزینه کمتر یعنی صرفه‌جویی در پول و این به مفهوم امکان خرید بیشتر است. تخفیف عملی است که فرآیند فروش کالا را تسریع می‌کند و نتیجه این است که هم فروشنده و هم خریدار نفع می‌برند. در فرآیند تخفیف معمولا فروشنده میزان مشخصی از قیمت کالاهای خود را برای مدت زمان نسبتا کوتاهی کاهش می‌دهد و تلاش می‌کند با استفاده از تبلیغات محیطی، آن را به اطلاع خریداران برساند.
ارائه تخفیف معمولا به مناسبت‌های مختلف و ویژه‌ای صورت می‌گیرد، مانند خرید شب عید یا بازگشایی مدارس که بسیاری از خریداران در این مناسبت‌ها در جستجوی کالای خاصی هستند و درواقع یک مشتری بالقوه محسوب می‌شوند. فروشنده در فرآیند تخفیف، در مدتی کوتاه تعداد بیشتری کالا می‌فروشد و به این ترتیب مبلغ سود او افزایش می‌یابد. خریدار هم برای کالای مورد نیازش پول کمتری می‌پردازد و به این ترتیب او هم سود خواهد برد. در ادامه ی مطلب با جیب نت همراه باشید:

مدل تجاری خرید گروهی و ایده اولیه

خرید گروهی، کالاها و خدمات مختلف را با قیمتی کاهش یافته پیشنهاد می‌دهد به شرط این‌که حداقل تعداد خاصی از خریداران آن کالا یا جنس پیشنهاد شده را بخرند. این ایده نمونه بزرگ‌تری از روش فروش چندتایی است که حتما تا به حال تجربه کرده‌اید. برای مثال هنگامی که قصد خرید یک واحد کالای خاصی را دارید به شما پیشنهاد می‌شود در صورت خرید ۲ عدد یا بیشتر، قیمت کمتری پرداخت خواهید کرد.
سایت‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند معمولاً روزانه یک کالا یا خدمت خاصی را پیشنهاد می‌دهند و وقتی تعداد خاصی از خریداران برای خرید آن ابراز تمایل کردند، آن پیشنهاد قطعی می‌شود و آن جنس یا کالا به فروش می‌رسد. بازاریابان این مدل سایت‌ها معمولا صاحبان کالا و خدمات محلی را که از کیفیت و محبوبیت نسبی برخوردارند شناسایی کرده، مدل تجاری خود را برای آنها تشریح و پس از حصول توافق و بستن قرارداد محصول یا خدمات مورد نظر را به عنوان پیشنهاد روز به مشتریان و افرادی که به سایت سر می‌زنند یا در خبرنامه آن عضو هستند، ارسال می‌نمایند و با توجه به تخفیف قابل توجهی که از صاحب کالا یا خدمات گرفته‌اند تضمین می‌کنند در مدت زمان محدود و معلومی تعداد معینی کوپن تخفیف بفروشند تا تخفیف برای سایرین فعال شود.
رشد شبکه‌های اجتماعی و سرویس‌های میکروبلاگینگ تاثیر بسزایی در رشد این قبیل سایت‌ها داشته است. اصولا عملکرد سایت‌های تخفیف گروهی نوعی روان‌شناسی اجتماعی است. برای مثال خریداری را مجسم کنید که فرصت خرید یا تخفیف خیلی عالی به دست آورده ولی این فرصت استثنایی باید منوط به استفاده حدودا ۱۰۰۰ نفر برای خرید این کالا یا خدمت باشد.
لذا در این مدل کاری معمولا کاربران برای این‌که بتوانند از پیشنهاد تخفیف روزانه بهره‌مند شوند سعی می‌کنند دوستان و آشنایان خود را با آن محصول یا خدمت ارائه شده آشنا کنند یا از طریق همان شبکه‌های اجتماعی در تبلیغ و اشاعه آن اقدام نمایند. این سوال مطرح می‌شود که هیچ توجیهی برای سود صاحب کالا یا خدمات با تخفیفی بین ۴۰ تا ۹۰ درصدی نمی‌تواند وجود داشته باشد اما باید به این نکته هم توجه داشت که صاحب کالا یا محصول مورد نظر با تخفیفی که ارائه می‌دهد اولاً در زمان کوتاهی تعداد زیادی کالا خواهد فروخت و با دریافت سود اندک از هر کدام، در کل سود مناسبی نصیبش خواهد شد.
همچنین برخی فروشندگان غیرمعروف با این ترفند اقدام به تبلیغ نام تجاری خود می‌کنند یا برخی چشم به لیست داده‌های خریدارانی دارند به این امید که در آینده باز هم از آنها خرید کنند. موضوع دیگر حذف هزینه تبلیغات محیطی صاحب کالا یا خدمات برای اطلاع‌رسانی و جذب مشتری است چرا که این تبلیغات را سایت خرید گروهی بر عهده دارد. حتی اگر کسی از کوپن تخفیف ارائه شده استفاده نکند با این شرکت یا رستوران یا واحد خدماتی آشنا خواهد شد که در نهایت باعث افزایش تعداد مشتریان آن واحد تجاری خواهد شد.

مشتری یا خریدار کوپن تخفیف، که بهای اندکی را برای استفاده از یک کالا یا خدمات پرداخت کرده، سود مناسبی خواهد برد و از سویی دیگر سایت ارائه‌دهنده کوپن‌های خرید گروهی، پورسانت خود را از بابت تبلیغات روی محصول و گردآوری مشتریان از صاحب کسب و کار دریافت خواهد کرد و بدین ترتیب یک معامله برد برد برد انجام می‌پذیرد.

اگر بخواهیم سرمنشأ رشد سایت‌های خرید گروهی را پیدا کنیم باید سری به کتاب خاطرات سایت گروپان (Gropon)‌ بزنیم. این سایت آبان ۱۳۸۷ توسط اندرو میسون در شیکاگو پایه‌گذاری شد. گروپان عنوان خود را از ترکیب دو کلمه «گروپ» و «کوپن» وام گرفته است. گروپان اولین سایت تخفیف گروهی نبود اما می‌توان آن را موفق‌ترین سایت تخفیف گروهی نامید.این سایت با کمک گرفتن از شبکه اجتماعی فیس‌بوک توانست به سرعت رشد نماید و بازار کاری آن از شهر شیکاگو به سایر شهرهای آمریکا مانند بوستون و نیویورک برسد. بنابر گزارش مجله فوربز، گروپان سریع‌ترین رشد سایت‌های اینترنتی را داشته و از این بابت از فیس‌بوک هم پیشی گرفته است.

میسون، رمز موفقیت این سرویس را در ارتباط با تجارت‌های محلی و بسیار کوچکی یافت که کمتر برای مردم شناخته شده بودند. با موفقیت روزافزون گروپان تجارت‌های محلی تمایل بیشتری برای همکاری با آن نشان دادند و درخواست‌های زیادی برای آنها ارسال ‌شد. سال ۱۳۸۸ گروپان تنها ۱۲۰ کارمند داشت و روزانه سی پیشنهاد را به سی شهر ارائه می‌کرد، اما رفته‌رفته تعداد کاربران و بازارهایی که خواستار همکاری با گروپان بودند بیشتر شد و اکنون با داشتن بیش از ۱۰ هزار کارمند، بازار وسیعی در جهان دارد ولی همچنان درصدد ورود به بازارهای جدید است.

سال ۱۳۸۹ کمتر روزی بود که خبری از گروپان در اینترنت منتشر نشود و همین خبرهای روزانه سرانجام گوگل را که از هر آب گل‌‌آلودی ماهی می‌گیرد واداشت تا با یک پیشنهاد اغواکننده ۶ میلیارد دلاری به سراغ خرید گروپان برود، اما میسون و هیات مدیره با رد کردن این پیشنهاد بسیار عالی ترجیح دادند همچنان روی پای خود بایستند و این مدل تجاری به حدی ساده و در عین حال درآمدزا بود که سایت‌های تخفیف گروهی در سراسر جهان مثل قارچ از زمین سر درآورده و شروع به رشد کردند. در کشورهایی همچون چین و روسیه، رقیبانی به وجود آمدند تا نفوذ گروپان به بازار این کشورهای بزرگ را تقریباً غیرممکن کنند. درآمدزایی این مدل تجاری آنقدر فریبنده بود که گوگل پس از رد پیشنهاد گروپان، خود اقدام به راه‌اندازی سرویس گوگل آفر (Google Offer) کرد و فیس‌بوک هم به بررسی مدلی مشابه برای تجارت‌های محلی روی شبکه خود پرداخت.

تخفیف گروهی در ایران

در سال‌های قبل و در مقطعی کوتاه سایت تخفیف گروهی گروپ شاپ در ایران راه‌اندازی شد تا بازار ایران هم مانند سایر کشورها این مدل تجاری را تجربه کند، اما پس از مدت کوتاهی به کار خود پایان داد، اما در تابستان سال ۹۰ و به یکباره چند سایت تخفیف گروهی با فاصله‌ای اندک در ایران شروع به کار کردند و هر کدام از این سایت‌ها تلاش کردند تا با ارائه خدماتی بهتر و ظاهری دوستانه‌تر، طیف بخصوصی از خریداران عاشق تخفیف را به خود جلب کنند.

۱ ـ تخفیفان (takhfifan.com) اولین سایت تخفیف گروهی بود که به طور جدی کار خود را در ایران آغاز کرد. تخفیفان تاکنون پیشنهادهای خرید گروهی با ۴۰ الی ۹۰ درصد تخفیف ارائه کرده است که اکثر آنها شامل خدماتی مثل بلیت کنسرت، استفاده از منوی رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های معتبر، تفریح و سرگرمی می باشد. البته چندیست که این سایت در زمینه فروش کالا نیز فعالیت بیشتری را نشان می دهد تا از سایر رقیبان خود در این عرصه عقب نماند.
تخفیفان به قدرت شبکه‌های اجتماعی واقف بوده و از این طریق آخرین اخبار و اطلاعات خود را به اطلاع کاربرانش می‌رساند. برای اطلاع از پیشنهادهای روزانه تخفیفان می‌توان در خبرنامه آن به رایگان عضو شد تا پیشنهادهای تخفیفان به صورت روزانه برایتان ایمیل شود.

۲‌ـ نت برگ (Netbarg.Com) با یک فاصله بیست روزه بعد از تخفیفان شروع به کار کرده است. مراحل اولیه کار و آماده‌سازی سیستم‌ها و زیرساخت‌ها در این وب‌سایت با وسواس خاصی انجام پذیرفته به نحوی که گویا انتخاب اسم نت برگ بعد از ۴ ماه کار و از بین حدود ۱۰۰ اسم پیشنهادی انتخاب شده است.

نت برگ با تبلیغاتی مناسب و هوشمندانه ورود خود به بازار کسب و کار اینترنتی ایران را اعلام کرد و قبل از راه‌اندازی رسمی سایت از طریق وبلاگ خود آخرین اطلاعات و مراحل کار را به اطلاع مردم می‌رساند. نت برگ تاکنون تخفیفات گروهی زیادی را ارائه کرده و این سایت نیز در زمینه فروش کالا نیز ورود پیدا کرده است ولی عمده ی تخفیفات ارائه شده در این سایت خدماتی هستند.

نت برگ هم مانند تخفیفان از جادوی شبکه‌های اجتماعی سود می‌برد و متمرکز بر بازار تهران و بویژه بخش بالانشین آن است. نت برگ در این مدت کوتاه توانسته جای پای خود را در بازار دیجیتالی ایران مستحکم کند. امکان جالبی که نت برگ در اختیار کاربران خود گذاشته استفاده از سامانه پیام کوتاه، جهت اطلاع رسانی به سایر دوستان است که در نوع خود بسیار کاربردی است.

۳ ـ گلدتگ (Goldtag.net) این سایت تخفیف گروهی به صورت تخصصی در زمینه ی فروش کالا کار میکند و تمرکز کمتری روی تخفیفات خدماتی و رستوران ها و… دارد. گلدتگ به شکلی شبیه به یک فروشگاه تخفیف اینترنتی شده که جنس های موجود در فروشگاه خود را از فروشندگان تامین می نماید و خود اقدام به خرید کالایی نمیکند و خواب سرمایه را تجربه نمیکند، به نظر میرسد این مدل یک مدل بسیار هوشمندانه در فروش است که ریسک کار را برای این سایت به حداقل می رساند. به جرات میتوان گفت که گلدتگ در این زمینه در ایران بی رقیب و یکه تاز است و سایت های دیگری که در حال رقابت با این سایت هستند اختلاف زیادی با آن دارند.

البته هم اکنون سایت های تخفیف گروهی زیادی در ایران مشغول فعالیت هستند که از مدل کار گلدتگ استفاده می کنند و در حال ارائه ی کالا با تخفیف هستند ولی گلدتگ را هم اکنون میتوان به عنوان گل سر سبد این مجموعه دانست. گلدتگ همچنین در یک اقدام خیر خواهانه که میتواند در تبلیغات و اعتماد مردم نسبت به این سایت موثر باشد، ۱۰۰ تومن از سود هر خرید را برای کمک به خیریه در نظر میگیرد.

 

آینده تخفیف گروهی چه خواهد شد؟

ایران با جمعیت ۸۰ میلیونی و تعداد روبه افزایش کاربران اینترنتی می‌تواند بازار خوبی برای این مدل تجاری باشد، اما نگرانی‌های زیادی از رشد قارچ‌گونه سایت‌های تخفیف گروهی وجود دارد که امکان دارد به این تجارت لطمه وارد کند.
اگر کمی به عقب برگردیم به خاطر خواهیم آورد که در یک برهه زمانی در وب ایران و به یکباره شاهد ایجاد موجی از سایت‌های وبلاگ دهی و نیز شبکه‌های اجتماعی به گونه‌ای بودیم که هر روز می‌شد خبر تولد یک سایت اجتماعی با نام و نشان جدید را شنید، اما پس از گذشت مدت زمانی ریزش این سایت‌ها آغاز شد و این موضوع بزرگ‌ترین ضربه را به کاربرانی زد که به خدمات آنها اعتماد کرده بودند. راه‌اندازی چند سایت تخفیف گروهی به یکباره این ذهنیت را به وجود می‌آورد تا شاید تاریخ دوباره در حال تکرار شدن است و آن سرنوشت شوم در انتظار سایت‌های تخفیف گروهی خواهد بود.
ورود افراد غیرمتخصص و ایجاد سایت‌های حباب‌گونه تخفیف گروهی می‌تواند ضربه مهلکی به تجارت سایر شرکت‌ها که در این زمینه فعالیت می‌کنند بزند، زیرا از سویی باعث بدبینی و عدم اعتماد خریداران و صاحبان مشاغل و خدمات به این مدل تجارت خواهد شد، اما راهکارهایی هم هست که سایت‌های تخفیف گروهی با رعایت آنها می‌توانند آینده خوبی را برای تجارت خود رقم بزنند و از سویی رسالت خود را در فرهنگ‌سازی خرید از سایت‌های خرید گروهی انجام دهند.
اول با وجود این‌که مدل تجاری آنها اغلب اقتباسی از سایت گروپان است، اما هیچ گاه خود را با آن مقایسه نکنند و به یاد داشته باشند که تا رسیدن به آن جایگاه آن هم در ایران راهی پرفراز و نشیب در پیش است لذا با ایجاد تیمی قوی از مدیران و بازاریابان خبره و توجه به خواست کاربران و ارائه کالاهای باکیفیت که باعث رضایت خاطر استفاده‌کنندگان می‌شود، آنها را به یک خریدار همیشگی تبدیل ‌کنند. دوم این که مشاهده می‌شود سایت‌های تخفیف گروهی در حال حاضر خود را روی تهران متمرکز کرده‌اند. شاید بهتر باشد که با توجه به بازارهای محلی دیگر و شهرهای بزرگی مانند مشهد، شیراز، اصفهان، تبریز و… بازار خود را توسعه داده و به این ترتیب آینده روشن‌تری را برای کسب و کار خود ترسیم کنند.
برگفته از سایت: مشرق نیوز
  هم‌اكنون سايت‌هاي فروشگاهي زيادي به ارائه كالا و خدمات به كاربران ايراني خود اقدام مي‌كنند، اما چندی است که در عرصه ی فروش اینترنتی شاهد نگاه جديدي به فرآيند تجارت الكترونيك بوديم كه خريد و فروش را در كنار لغت جذاب تخفيف قرار مي‌دهند. اين سايت ها كه تحت عنوان سايت‌هاي تخفيف گروهي در ايران فعاليت مي‌كنند را نبايد با فروشگاه‌هاي اينترنتي اشتباه گرفت زيرا مدل تجاري و كاري آنها با فروشگاه‌هاي آنلاين بسيار متفاوتند.  هيچ خريداري را نمي‌توانيد در كل سياره زمين پيدا كنيد كه از تخفيف بدش بيايد. پرداخت هزينه كمتر يعني صرفه‌جويي در پول و اين…

بازبینی عمومی

امتیاز کاربران: اولین ارسال کننده باشید!
0

پاسخی بنویسید