با کلیک بر روی 1+ جیب نت را در گوگل محبوب کنید

نگاهی به تاریخچه قدرتمندترین کارت گرافیک های جهان

همواره در بخش سخت افزار کامپیوتر یکی از محبوب ترین قطعات، کارت گرافیک بوده که بخصوص برای گیمرها بسیار قابل توجه بوده و هست. کارت گرافیگ نقش یک پردازشگر و خروجی دهنده برای تصاویر را دارد، هرچه یک کارت گرافیک قدرت و سرعت پردازشی بیشتری داشته باشد در نتیجه تصاویر خروجی بهتری خواهیم داشت، در تحلیل قدرت یک کارت گرافیک عوامل مختلفی مانند سرعت کلاک پردازش، قدرت سایه زنی، پهنای باند، میزان حافظه و نوع باند و بسیاری از عوامل دیگر دخیل هستند. اما نکته ی حائز اهمیت این است که برخی از کارتهای گرافیک در هر دوره و در زمان خود انقلابی در صنعت بازی های کامپیوتری به پا کرده اند که این کارت ها با قدرت پردازشی بالایشان هیچ گاه از یادها نخواهند رفت و در حافظه ی گیمرها و تاریخچه ی دنیای کارت های گرافیک جاودانه خواهند ماند. ما در این مطلب میخواهیم برخی از این کارت های گرافیک قدرتمند را به شما معرفی کنیم. در ادامه ی مطلب با جیب نت همراه باشید.

 GTX 9800

9800GTX_angle_lg

این کارت گرافیک که محصول شرکت انویدیا می باشد در جولای سال ۲۰۰۸ روانه ی بازار شد، این کارت در زمان خود از قدرت بالایی برخوردار بود، این کارت با حافظه ی ۵۱۲ مگابایتی خود و پهنای باند ۲۵۶ بیتی از نوع GDDR3 که در فرکانس پایه ی ۷۳۸ مگا هرتز کار می کند و با پشتیبانی از Directx 10 قدرت خوبی را برای گیمرها در آن سال ها به ارمغان می آورد.

AMD HD 5970

hd5970top

این کارت گرافیکی محصول شرکت ای ام دی و یک غول واقعی بود که در سپتامبر سال ۲۰۰۹ روانه ی بازار شد، این کارت  بر روی یک برد از دو هسته ی گرافیکی ۵۸۷۰ استفاده می کرد، یعنی قدرت دو کارت گرافیک قدرتمند با هم ادغام شده و حاصل آن تولد یک غول گرافیکی بود که به تمام کارت گرافیک های زمان خود طعنه میزد و آنها را به مبارزه می طلبید. این کارت گرافیک هنوز هم با گذشت زمان یک کارت گرافیک قدرتمند هست که به راحتی میتواند پاسخگوی نیازهای کاربران باشد. مشخصات این کارت گرافیک به شرح زیر می باشد:

میزان حافظه: ۲ گیگا بایت
کلاک پایه: ۷۲۵*۲ گیگا هرتز
پهنای باند: ۵۱۲ بیت
نوع باند: GDDR5
میزان توان مصرفی: ۳۰۰ وات
پشتیبانی از Directx 11
تکنولوژی ساخت: ۴۰ نانومتری

GtX 580

GTX580Large

IMG_4117-750

این کارت گرافیک محصول شرکت انویدیا بود که در سال نوامبر سال ۲۰۱۰ روانه ی بازار شد. یک کارت گرافیک قدرتمند و تمام عیار که نظر بسیاری از گیمرها رو به سوی خود جلب کرد، این کارت هم اکنون نیز طرفداران زیادی دارد و در اجرای بازی های امروزی در سطح قابل قبولی عمل میکند.رقیب این کارت کارت گرافیک HD 6970 می باشد که البته در اجرای گیم ها GTX 580 قدری موفق تر عمل می نماید. مشخصات این کارت به شرح زیر می باشد:

میزان حافظه: ۱٫۵ گیگا بایت
کلاک پایه: ۷۷۲ گیگا هرتز
پهنای باند: ۳۸۴ بیت
نوع باند: GDDR5
میزان توان مصرفی: ۲۵۰ وات
پشتیبانی از Directx 11
تکنولوژی ساخت: ۴۰ نانومتری

HD 6970

AMD_HD_6970_002

3994_m.jpg

این کارت گرافیک محصول شرکت ای ام دی می باشد که در دسامبر سال ۲۰۱۰ روانه ی بازار شد، این کارت را میتوان رقیب جدی GTX 580 به شمار آورد که تقریبا شانه به شانه ی رقیب خود حرکت میکند و قدرت خود را در پردازش های گرافیکی در برخی موارد به رخ رقیب می کشد.مشخصات این کارت گرافیک قدرتمند به شرح زیر می باشد:

میزان حافظه: ۲ گیگا بایت
کلاک پایه: ۸۸۰ گیگا هرتز
پهنای باند: ۲۵۶ بیت
نوع باند: GDDR5
میزان توان مصرفی: ۲۵۰ وات
پشتیبانی از Directx 11
تکنولوژی ساخت: ۴۰ نانومتری

GTX 590

asusgtx590-2b

با ورود به دنیای دو هسته ای ها که قبلاً توسط شرکت ای ام دی صورت گرفته بود حال نوبت به شرکت انویدیا بود که پا به این عرصه گذاشته و قدرت نمایی کنی، در همین راستا کارت گرافیک قدرتمند GTX 590 در مارس سال ۲۰۱۱ توسط انویدیا معرفی شد، این کارت گرافیک که از دو هسته ی گرافیکی GTX 580 تشکیل شده بود قدرت این کارت گرافیک پر توان را دو برابر می کرد و در اختیار گیمرها قرار میداد تا از قدرت این کارت در بازی ها لذت ببرند. مشخصات این کارت گرافیک به شرح زیر می باشد:

میزان حافظه: ۳ گیگا بایت
کلاک پایه: ۲*۶۰۷ گیگا هرتز
پهنای باند: ۷۶۸ بیت
نوع باند: GDDR5
میزان توان مصرفی: ۳۶۵ وات
پشتیبانی از Directx 11
تکنولوژی ساخت: ۴۰ نانومتری

HD 6990

6990_Unique_2_WHITE_CLIPPED_SML

b509

این کارت گرافیک دو هسته ای که از دو هسته ی گرافیکی HD 6970 تشکیل می شود، در مارس سال ۲۰۱۱ توسط شرکت ای ام دی معرفی شد که رقیبی جدی برای GTX 590 محسوب میشد، گرچه این کارت گرافیک یک کارت بسیار قدرتمند بود ولی در آن سال نتوانست رقیب سنتی خود را شکست دهد و GTX 590 با اقدار به عنوان قوی ترین کارت گرافیک سال لقب گرفت. مشخصات این کارت به شرح زیر می باشد:

میزان حافظه: ۴ گیگا بایت
کلاک پایه: ۲*۸۳۰ گیگا هرتز
پهنای باند: ۵۱۲ بیت
نوع باند: GDDR5
میزان توان مصرفی: ۳۷۵ وات
پشتیبانی از Directx 11
تکنولوژی ساخت: ۴۰ نانومتری

GTX 690

nvidia-geforce-gtx-690

cbce3cf1_gtx690

شرکت انویدیا کارت گرافیک قدرتمند GTX 690 را در آوریل سال ۲۰۱۲ روانه ی بازار کرد، این کارت گرافیک قدرتمند که از دو هسته ی گرافیکی GTX 680 تشکیل شده بود قدرت شگفت انگیز و باور نکردنی را در اجرای بازی های کامپیوتری ارائه میکرد، و تا مدتها به عنوان قدتمندترین کارت گرافیک جهان، با اقتدار به تخت قدرت خود تکیه زده بود. هنوز هم با گذشت بیش از ۴ سال این کارت را میتوان در دسته بندی قویترین ها قرار داد و آن را به عنوان یک برگ برنده برای شرکت انویدیا در تاریخ گیم دانست. مشخصات این کارت قدرتمند به شرح زیر است:

میزان حافظه: ۴ گیگا بایت
کلاک پایه: ۲*۹۱۵ گیگا هرتز
پهنای باند: ۵۱۲ بیت
نوع باند: GDDR5
میزان توان مصرفی: ۳۰۰ وات
پشتیبانی از Directx 11
تکنولوژی ساخت: ۲۸ نانومتری

HD 7990

7990Angle

powercolor_devil_13_hd7990_01

با ورود به تکنولوژی چیپ های ۲۸ نانومتری انقلابی عظیمی در دنیای گرافیک ها شکل گرفته بود و به دلیل اینکه شرکت انویدیا در این زمینه پیشگام بود توانست گرافیک های قدرتمندی در سری ۶۰۰ خود روانه ی بازار کند و این امر باعث شد که برای مدتی شرکت انویدیا امپراطوری کارت های گرافیک جهان را در تملک خود حس کند اما در این مدت نیز شرکت ای ام دی بیکار ننشست و پس از یک وقفه ی چند ماهه کارت گرافیک های سری ۷۰۰۰ خود را روانه ی بازار کرد، گل سرسبد این سری یعنی HD 7990 یک غول گرافیکی تمام عیار بود که به سلطنت بی چون و چرای GTX 690 پایان داد، این کارت خارق العاده با قدرتی که داشت به خوبی به رقابت با کارت های سری جدید انویدیا پرداخت و توانست خود را به عنوان قدرتمندترین کارت گرافیک جهان در کنار GTX 690 معرفی کند.این کارت دو هسته ای از دو چیپ HD 7970 تشکیل شده بود که در قالب یک کارت پر قدرت ظهور کرده بود.این کارت گرافیک دوست داشتنی در آوریل سال ۲۰۱۳ توسط شرکت ای ام دی روانه ی بازار شد تا کاربران و طرفداران این شرکت را از داشتن یک کارت گرافیک قدرتمند خوشحال سازد. مشخصات این کارت پر قدرت به شرح زیر است:

میزان حافظه: ۶ گیگا بایت
کلاک پایه: ۲*۹۵۰ گیگا هرتز
پهنای باند: ۷۶۸ بیت
نوع باند: GDDR5
میزان توان مصرفی: ۳۷۵ وات
پشتیبانی از Directx 11.1
تکنولوژی ساخت: ۲۸ نانومتری

GTX 780 Ti

780Ti_HeroCombo

geforce-gtx-780-ti

این کارت گرافیک در نوامبر سال ۲۰۱۳ توسط شرکت انویدیا روانه بازار شد و پر قدرت ترین کارت گرافیک تک هسته ای این شرکت تا آن زمان به شمار می رود. این کارت با بهره گیری از تکنولوژی های روز و مدیریت بهتر قدرت گرافیکی خود توانست در آن سال با اقتدار عنوان قدرتمندترین کارت گرافیکی جهان را به دست بیاورد. البته هنوز هم بعد از گذشت سه سال این کارت جزء قویترین های دنیای گیم به شمار می رود و توان اجرای بازی های روز را در بالاترین تنظیمات داراست. مشخصات این کارت پر قدرت به شرح زیر می باشد:

میزان حافظه: ۳ گیگا بایت
کلاک پایه: ۸۷۵ گیگا هرتز
پهنای باند: ۳۸۴ بیت
نوع باند: GDDR5
میزان توان مصرفی: ۲۵۰ وات
پشتیبانی از Directx 11
تکنولوژی ساخت: ۲۸ نانومتری

R9 290X

amd-radeon-r9-290x

Sapphire_290_TriX_3qtr

این کارت گرافیک قدرتمند تک هسته ای در اکتبر ۲۰۱۳ توسط شرکت ای ام دی روانه ی بازار شد و رقیب جدی کارت GTX 780 Ti به شمار می آمد. همانطور که میبینید شرکت ای ام دی طبق سیاست های داخلی خود شکل نام گذاری کارت های گرافیکی خود را تغییر داد و دیگر از حرف HD و یک عدد چهار رقمی بعد از آن خبری نبود بلکه کارت ها با حرف R در ابتدا و عدد ۷ یا ۹ بعد از آن و بعد یک عدد سه رقمی که در کارت های قدرتمند تر به حرف X ختم میشد نامگذاری شدند. کارت های خانواده ی R7 از کارت های R9 ضعیف تر می باشند. به عنوان مثال R7 260 از کارت R9 280 ضعیف تر می باشد. همینطور کارت R9 280 از کارت R9 280X ضعیف تر می باشد. در هر حال گل سر سبد تک هسته ای های سری R200 ای ام دی مدل R9 290X می باشد که مشخصات آن به شرح زیر است:

میزان حافظه: ۴ گیگا بایت
کلاک پایه: ۸۰۰ گیگا هرتز
پهنای باند: ۵۱۲ بیت
نوع باند: GDDR5
میزان توان مصرفی: ۳۰۰ وات
پشتیبانی از Directx 11.2
تکنولوژی ساخت: ۲۸ نانومتری

R9 295X2

0dd4f_Radeon-R9-295X2-635x404

amd-radeon-r9-295x2

amd_01

درآوریل سال ۲۰۱۴ یک غول واقعی و بی رقیب توسط شرکت ای ام دی روانه ی بازار شد. این غول قرمز نعره زنان تمام کارت های گرافیک موجود در جهان را به مبارزه می طلبید. این کارت گرافیک قدرتمند که با قیمت ۱۵۰۰ دلاری خود روانه ی بازار شده بود در کنار خود یک هیولای واقعی به نام TITAN Z از شرکت انویدیا را میدید که مدتی پس از R9 295X2 و با قیمت ۳۰۰۰ دلار معرفی گردید. در این رقابت برنده ی بی شک کارت قدرتمند شرکت ای ام دی بود که با قیمتی نصف کارت قدرتمند شرکت انویدیا قدرتی مشابه و حتی در برخی موارد بیشتر را به گیمرها ارائه میداد.بنابراین TITAN Z در زیر سایه ی کارت خوش قیمت شرکت ای ام دی نتوانست قد علم کند و به موفقیت در بازارهای جهانی برسد. کارت R9 295X2 یک کارت گرافیک دو هسته ای بود که از دو هسته ی گرافیکی R9 290X تشکیل شده و قدرتی مثال زدنی را به کاربر ارائه می دهد. مشخصات این غول قرمز به صورت زیر می باشد:

میزان حافظه: ۸ گیگا بایت
کلاک پایه: ۲*۱۰۱۸ گیگا هرتز
پهنای باند: ۱۰۲۴ بیت
نوع باند: GDDR5
میزان توان مصرفی: ۵۰۰ وات
پشتیبانی از Directx 11.2
تکنولوژی ساخت: ۲۸ نانومتری

TITAN X

Titanxhero-970-80

GTX-Titan-X img_1086

با توجه به اینکه TITAN Z نتوانست به دلیل قیمت بالای خود با R9 295X2 رقابت کند در مارس ۲۰۱۵ شرکت انویدیا کارت گرافیک قدرتمند خود را به نام TITAN x روانه ی بازار کرد تا با قیمتی مناسب تر به گوی رقابت قوی ترین کارت های گرافیکی جهان بازگردد و در این امر نیز موفق شد. این غول سیاه شرکت انویدیا با ورود به دنیای بازی های کامپیوتری توانست به امپراطوری غول قرمز شرکت ای ام دی پایان دهد و خود را به عنوان قوی ترین کارت گرافیک موجود در جهان به گیمرهای معرفی کند. مشخصات این کارت گرافیک تک هسته ای به شرح زیر می باشد:

میزان حافظه: ۱۲ گیگا بایت
کلاک پایه: ۱۰۰۰ گیگا هرتز
پهنای باند: ۳۸۴ بیت
نوع باند: GDDR5
میزان توان مصرفی: ۲۵۰ وات
پشتیبانی از Directx 12
تکنولوژی ساخت: ۲۸ نانومتری

R9 390X

amd-radeon-r9-390x

msi r9 390x gaming 8g review - intro Radeon-R9-390X-concept

این کارت تک هسته ای قدرتمند و به روز که از Directx 12 پشتیبانی می کند توسط شرکت ای ام دی در ژوئن ۲۰۱۵ روانه ی بازار شد. این کارت گرافیک پر قدرت آخرین تولید شرکت ای ام دی تا به امروز می باشد که رقیب GTX 980 Ti شرکت انویدیا می باشد. با داشتن این کارت خیالتان از اجرای بازی های روز با بالاترین تنظیمات و بهترین رزولوشن راحت می باشد، چون شما یک کارت بازی خور دارید. مشخصات این کارت قدرتمند به شرح زیر می باشد.

میزان حافظه: ۸ گیگا بایت
کلاک پایه: ۱۰۵۰ گیگا هرتز
پهنای باند: ۵۱۲ بیت
نوع باند: GDDR5
میزان توان مصرفی: ۲۷۵ وات
پشتیبانی از Directx 12
تکنولوژی ساخت: ۲۸ نانومتری

GTX 980 Ti

geforce_980_ti_6

GeForce_GTX_980Ti_BOX_Open.0 img_2220 156a

جدیدترین کارت گرافیک شرکت انویدیا و به نوعی قدرتمندترین کارت گرافیک جهان در کنار TITAN X کارت GTX 980 Ti می باشد که در ژوئن سال ۲۰۱۵ روانه ی بازار شد و در کنار خود رقیب پر قدرت خانواده ی ای ام دی R9 390X را می بیند. ولی GTX 980 Ti به قدری قدرتمند و با اقتدار است که به آن بتوانیم لقب غول مدرن و قدرتمندترین کارت گرافیک جهان در کنار TITAN X را بدهیم. این کارت گرافیک قدرتمند که از آخرین تکنولوژی روز بهره می برد ، با پشتیبانی از Directx 12 آرامش خیال را برای هر گیمری از بابت اجرای سنگین ترین بازی های روز به ارمغان می آورد. اگر شما یک GTX 980 Ti داخل کیس کامپیوتر خود دارید جزء خوشبخترین گیمرها هستید. در حال حاضر GTX 980 Ti بنا به نظر بسیاری از گیمرها قوی ترین کارت گرافیکی جهان شناخته می شود. مشخصات این غول تک هسته ای مدرن به شرح زیر می باشد:

میزان حافظه: ۶ گیگا بایت
کلاک پایه: ۱۰۰۰ گیگا هرتز
پهنای باند: ۳۸۴ بیت
نوع باند: GDDR5
میزان توان مصرفی: ۲۵۰ وات
پشتیبانی از Directx 12
تکنولوژی ساخت: ۲۸ نانومتری

جهت مطالعه مطالب بیشتر در وبلاگ جیب نت اینجا کلیک کنید.

جهت درج آگهی و تبلیغات اینترنتی در سایت جیب نت اینجا کلیک کنید.

همواره در بخش سخت افزار کامپیوتر یکی از محبوب ترین قطعات، کارت گرافیک بوده که بخصوص برای گیمرها بسیار قابل توجه بوده و هست. کارت گرافیگ نقش یک پردازشگر و خروجی دهنده برای تصاویر را دارد، هرچه یک کارت گرافیک قدرت و سرعت پردازشی بیشتری داشته باشد در نتیجه تصاویر خروجی بهتری خواهیم داشت، در تحلیل قدرت یک کارت گرافیک عوامل مختلفی مانند سرعت کلاک پردازش، قدرت سایه زنی، پهنای باند، میزان حافظه و نوع باند و بسیاری از عوامل دیگر دخیل هستند. اما نکته ی حائز اهمیت این است که برخی از کارتهای گرافیک در هر دوره و در…

بازبینی عمومی

امتیاز کاربران: اولین ارسال کننده باشید!
0

پاسخی بنویسید