با کلیک بر روی 1+ جیب نت را در گوگل محبوب کنید

چگونه خود را بهتر بشناسیم

یکی از مهترین عناصری که برای پیمودن راه موفقیت نیاز است، خودشناسی است. ماانسان ها معمولاً عادت داریم که بیشتر از خود شناسی روی بعد دگر شناسی کار کنیم و برای همین کار معمولاً رفتارهای دیگران را تحلیل می کنیم و نظریه های خود را راجع به آنها صادر می کنیم. ولی افراد موفق کسانی بوده اند که روی بعد خودشناسی خود کار کرده اند و به جای تجزیه و تحلیل دیگران وقت خود را به تفکر و تامل درباره ی خود صرف کرده اند. در این مطلب می خواهیم اندکی درباره ی خودشناسی با شما صحبت کنیم و راه هایی برای شناخت خود را بیان کنیم. در ادامه ی مطلب با جیب نت همراه باشید:

خود شناسی

puzzle-pieces-Google-Search

خود شناسی یا شناخت از خود در واقع نوعی شناخت است که هر فرد نسبت به توانایی های ذاتی خود دارد. این شناخت با تفکر و تامل درونی و برخی آزمایشات عمل گرایانه برای هر فردی قابل تشخیص است. دقت داشته باشید که هیچ کس بهتر از خودتان شما را نمی شناسد. پس گول تعریف و تمجیدهای اطرافیانتان را نخورید. اگر به شما گفته می شود که فرد شجاعی هستید، خودتان با خودتان صادق باشید و ببینید که هستید یا خیر. برای اینکار بایستی خود را درموقعیت های مختلف قرار دهید و میزان شجاعت خود را بسنجید. این کار را هم می توانید بصورت پنهانی و به شکلی که فقط خودتان متوجه شوید انجام دهید. با انجام یکسری کارهای عمل گرایانه نقاط ضعف و قدرت خود را بهتر خواهید شناخت. و سعی در رفع نقاط ضعفتان خواهید نمود. و با تکیه بر نقاط قوت شخصیتتان مراتب ترقی و رشد را طی خواهید نمود.

شجاعت

0604riskfail1

برای اینکه ببینید فرد شجاعی هستید یا نه، خودتان را آزمایش کنید. بالاخره هر فردی اگر کمی با خودش صادق باشد نمی تواند خودش را گول بزند. اگر از ارتفاع می ترسید، تحت یک شرایط کنترل شده، سقوط از ارتفاع را تجربه کنید. مثلاً برای اینکار بانجی جامپینگ یا شیرجه در آب از ارتفاع موثر خواهد بود. اگر نمیدانید دل ریسک کردن دارید یا نه یکبار خودتان را در شرایط ریسک  قرار دهید. مثلاً از کاری که دارید دل بکنید و کار مورد علاقه تان را آغاز کنید. یا با تحلیلی که از بازار دارید مبلغی از سرمایه خود را در جهت افزایش، در یک کار پرسود سرمایه گذاری. البته منظور از اینکار قرار دادن پول در بانک ها و گرفتن سود بانکی نیست. منظور ما این است که خودتان بازار را تحلیل کنید و بر اساس تحلیلتان قدم بردارید در این راستا می توانید از اهل فن هم مشورت بگیرید. ببینید در حالت ۵۰ -۵۰ آیا دل ریسک کردن و سرمایه گذاری دارید یا نه. نتایجی که بدست خواهید آورد شما را شگفت زده خواهد نمود. چون معمولاً همه ی ما در ذهن خودمان یک قهرمان هستیم که روزی قرار است ثروتمندترین و مشهورترین آدم جهان شویم ولی همه ی اینها در ذهنمان است و تا زمانی که به مرحله ی عمل نرسد فاقد هرگونه اعتباری خواهد بود.

اعتماد به نفس

Self-Esteem-Self-Confidence-Healing

معمولاً در مورد این حس خاص، افراد با خود رو راست هستند و دقیقاً میدانند که دارای اعتماد به نفس خوبی هستند یا خیر. البته ریشه ی اعتماد به نفس هر فرد به مدل زندگی و رشد او باز می گردد و معمولا ریشه در کیفیت رشد ما در دوران کودکی دارد. فردی که در کودکی در محیطی قابل احترام بزرگ شده و همیشه دیگران به صحبت ها و رفتارهای او ارزش گذاشته اند، طبیعتاً فردی با اعتماد به نفس بالا خواهد بود. در عین حال فردی را در نظر بگیرید که کودکی سختی را گذرانده و در جمع توسط بزرگ ترها سرزنش میشده. البته خوشبختانه اعتماد به نفس با زندگی اجتماعی درست و دیدین آموزش های لازم قابل بازیابی و بهبود است و برای هیچ فردی دور از دسترس نیست. منظور از اعتماد به نفس، از نوع کاذب آن که منجر به خود پسندی فرد می شود، نیست. مثلاً اگر میخواهید میزان اعتماد به نفس خود را بسنجید، در جلسات برای سخنرانی داوطلب شوید و ببینید آیا جسارت سخنرانی را برای یک جمع دارید یا خیر. البته در صورتی که خود را زیاد در این موقعیت قرار دهید، کم کم اعتماد به نفس شما افزایش پیدا می کند. همچنین برای انجام کارهای سخت داوطلب شوید و ببینید آیا جرعت امتحان کردن آنها را دارید یا نه.

علاقه

Loan-interest

مهمترین عامل در پیشرفت هر انسان در هر زمینه، علاقه است. اگر شما به کاری که انجام میدهید علاقه داشته باشید. در آن پیشرفت خواهید نمود. چون برای کارتان ایده های زیادی در ذهن خواهید داشت. در مود خود تامل کنید و ببینید به چه کاری علاقه دارید و به دنبال همان بروید. با این کار میزان رضایتمندی شما از زندگیتان نیز افزایش خواهد یافت. البته این بدان معنی نیست که هر کاری را که حس کردید به آن علاقه دارید بروید و امتحان کنید. بلکه واقعا بشناسید که به چه کاری علاقه دارید و آیا برای انجام آن کار پتانسیل و استعداد لازم را در خود می بینید یا خیر.مثلاً من در زمانی که کودک بودم همیشه دوست داشتم که در آینده، دکتر متخصص قلب بشوم، ولی وقتی بزرگتر شدم دیدم علاقه مند به هنر هستم و توانایی ها و استعدادهای من در همین راستاست. ولی در آخر سر ازیک رشته ی فنی و مهندسی در آوردم. ولی همچنان علاقه ی شدیدی به هنر دارم و استعداد خودم را در آن میبینم و کاری که امروز انجام میدهم، هیچ ارتباطی با رشته ی تحصیلی من ندارد. در حالی که اگر در زمان درست با شناختی که از خود داشتم و علاقه ای که به هنر داشتم، انتخاب درستی نیز انجام میدادم، کاری که امروز انجام میدهم را ده سال پیش آغاز کرده بودم. پس اگر میخواهید زمان را از دست ندهید با خودتان رو راست باشید. اگر علاقه به موسیقی دارید در زمینه ی موسیقی قدم بردارید ومثلاً به دنبال مهندس و دکتر شدن نروید. باور کنید خیر و صلاح شما در این است.

خلاقیت

Left and right brain showing different functions

میزان خلاقیت خود را بسنجید. برای اینکار مثلاً فرض کنید می خواهید دکوراسیون خانه ی خود را عوض کنید، قدری تامل کنید و بیاندیشید که چگونه می توانید محیط خانه را شیک و مدرن تر و در عین حال آرامش بخش، گرم و صمیمی تر نمایید. طرح خود را بدون گرفتن مشاوره و نظر از دیگران بدهید و آن را در جایی یادداشت کنید. پس از اینکه طرحتان تمام شد، حال از افراد ماهر کمک بگیرید و طرحتان را به آنها بگویید و ببینید چقدر میان طرح شما و آنها فاصله است. به این ترتیب می توانید میزان خلاقیت خود را بسنجید. همچنین می توانید در تهیه ی غذاهای روزانه خلاقیت به خرج دهید و با اندکی ریسک پذیری در مدل طبخ غذاها تغییراتی را ایجاد کنید و نتیجه ی کار را پس از چشیدن غذا ببینید. خلاقیت اصولاً یک استعداد ذاتی در افراد است ولی برای هر کس می تواند با تمرین بهبود یابد و رشد کند.

کنترل بر خشم

Side view of woman sitting in lotus position on lakeshore with focus on stack of stones

کنترل بر خشم جزء مواردی است که با تمرین و انجام مدیتیشن قابل دستیابی است و اصلاً دور از دسترس نیست. واکنش خود را در حین اتفاق افتادن حوادث ناگوار بسنجید. ببینید چقدر خشمگین می شوید و آیا در هنگام خشم توانایی کنترل بر اعصابتان را دارید یا همه چیز را در هم می شکنید.

اگر خود را فردی عصبی شناختید، اصلاً سعی نکنید خودتان را گول بزنید. بلکه سریعاً به دنبال راهکاری برای کنترل خشم و رسیدن به آرامش بیابید. خشم باعث می شود در شرایط سخت تصمیم های نادرستی بگیریم که بعداً از آنها احساس پشیمانی خواهیم کرد.

صداقت

HonestyMiTi

اگر اشتباهی کرده اید صادقانه برخورد کنید. صداقت یک فاکتور ذاتی است که باید بسیار از آن مراقبت نمود که دروغ جایگزینش نشود. اگر میبینید در شرایط مختلف دروغ می گویید و برای دروغ هایتان توجیه مصلحتی بودن می آورید، حتماً از فاکتور صداقت فاصله گرفته اید. با خودتان رو راست باشید و سعی کنید هم با خودتان و هم دیگران صادق باشید. صداقت باعث پیشرفت شما خواهد شد. اگر میبینید که برخی کشورها پیشرفت های چشمگیری داشته اند، دلیل اصلی آن صداقت است، چراکه در فرهنگ آنها چیزی به اسم دروغ جایگاهی ندارد.

پشتکار

Telemarketing-Tip-1-Perseverance

فرض کنید امروز کار خود را تغییر داده اید و دست به انجام کار مورد علاقه تان زده اید. چقدر می توانید در راه جدید پیش بروید.آنقدر کارتان را با عشق انجام میدهید تا به نتیجه برسد و یا دو هفته بعد از اولین شکست یا نداشتین درآمد، آنرا رها می کنید و به دنبال کار دیگری میروید؟ مرحله ی بعد از علاقه، پشتکار است. یعنی شما با پشتکار است که میتوانید به علاقه ی خود جامه ی عمل بپوشانید. پس اگر جزء افرادی هستید که با اولین شکست شانه خالی می کنند در هر جایی که مشغول به کار هستید همانجا بمانید و تغییری ایجاد نکنید. امااگر به دنبال یک زندگی موفق همراه با شادی هستید، باید بدانید که لازم است پشتکار داشته باشید.

مواردی که در بالا ذکر شد تنها چند نکته از هزاران نکته در خودشناسی است. ولی در این مطلب خواستیم با ارائه ی مثالهایی اهمیت خودشناسی را برای شما بیان کنیم و بگوییم که، چه خوب می شود اگر همه ی ما بجای دگر شناسی، یشتر وقتمان را صرف خودشناسی کنیم.

یکی از مهترین عناصری که برای پیمودن راه موفقیت نیاز است، خودشناسی است. ماانسان ها معمولاً عادت داریم که بیشتر از خود شناسی روی بعد دگر شناسی کار کنیم و برای همین کار معمولاً رفتارهای دیگران را تحلیل می کنیم و نظریه های خود را راجع به آنها صادر می کنیم. ولی افراد موفق کسانی بوده اند که روی بعد خودشناسی خود کار کرده اند و به جای تجزیه و تحلیل دیگران وقت خود را به تفکر و تامل درباره ی خود صرف کرده اند. در این مطلب می خواهیم اندکی درباره ی خودشناسی با شما صحبت کنیم و راه…

بازبینی عمومی

امتیاز کاربران: اولین ارسال کننده باشید!
0

پاسخی بنویسید