با کلیک بر روی 1+ جیب نت را در گوگل محبوب کنید

راهکارهای عملی برای کاهش هزینه های زندگی و خرید خوب

همه ی افرادی که در جوامع مختلف زندگی میکنند برای تهیه ی مایحتاج خود خرید می کنند، بعضی از افراد بیشتر و بعضی ها کمتر. ما نمیخواهیم در این مطلب به شما بگوییم کم خرید کنید و شما را از خرید کردن بازداریم، بلکه میخواهیم به شما الگویی معرفی کنیم که پول موجود در جیبتان را مدیریت کنید و بهترین استفاده را از آن در هنگام خرید ببرید. در ادامه ی مطلب با جیب نت همراه باشید:

فرض کنید شما یک درآمد مشخص ماهیانه دارید مثلا دو میلیون تومان در ماه، اگر این پول را درست در طول ماه برای خریدهایتان مدیریت نکنید، قطعاً با توجه به تورم سالانه به مشکل خواهید خورد، حال اگر از بانک وام برداشته باشید یا مجبور به پرداخت قسط ماهیانه باشید به همراه قبوض آب ، برق ،گاز ، تلفن ، شارژ ماهیانه و اجاره ی منزل… درست خرج کردن اهمیت بیشتری نیز در زندگی شما پیدا خواهد کرد.

از اینجا شروع می کنیم، فرض کنید از مبلغ در آمد ماهیانه ی شما یک میلیون تومان آن برای مواردی که در بالا ذکر شد  از حساب شما کسر می شود و این اجتناب ناپذیر است. حال شما یک میلیون تومان دیگر دارید که باید با آن مایحتاج منزل را تهیه کنید و پس انداز نیز انجام دهید.

توصیه ی ما به شما این است که چند حساب بانکی مختلف برای خود ایجاد کنید. حداقل دو حساب بانکی داشته باشید.

 

حساب بانکی اصلی

این حساب بانکی حسابی است که در واقع درآمد ماهیانه ی شما مستقیماً در این حساب واریز می گردد. سعی کنید حسابتان طوری باشد که به مبلغ موجود در حسابتان سود بانکی نیز تعلق بگیرد و هر وقت بخواهید بتوانید آن را برداشت کنید و در انجام کاری سرمایه گذاری کنید. این کارت بانکی خود را در منزل و در یک جای امن نگهداری کنید و داخل کیفتان و همراه خود نچرخانید چون در صورت موجود بودن آن، برای خرید وسوسه خواهید شد و مخارج از کنترل شما خارج خواهد شد.

حساب بانکی اقتصادی

ما اسم این حساب را حساب بانکی اقتصادی می گذاریم، چون به شما در پس انداز نمودن و درست خرج کردن کمک زیادی خواهد نمود. شما هر اسم دیگری که دوست دارید بر روی آن می توانید بگذارید. سعی کنید این حساب هم به شکلی باشد که سود بانکی به آن تعلق بگیرد حتی اگر مقدار آن کم باشد و شما قادر باشید هر لحظه که میخواهید از کارتتان پول خرج کنید. شما از حساب اصلیتان مبلغی را با توجه به نیازهایتان در این کارت واریز می کنید و این کارت را همیشه همراه خود و در کیف خود داشته باشید. چون مبلغی که در این کارت شماست محدود است و دسترسی به حساب اصلیتان به راحتی نخواهید داشت، پس با این ترفند ساده از خریدهای بیهوده خودداری خواهید نمود چون مبلغ موجود در کارت اقتصادی شما کاسته خواهد شد و شما نخواهید توانست مایحتاج ضروریتان را با آن خریداری کنید.

حساب نیکوکاری

این حساب سلیقه ای است و هر کس که دوست دارد میتواند آنرا باز کند و بخشی از درآمد خود را برای کمک به نیازمندان داخل آن پس انداز کند و آخر هر سال به نیازمندانی که می شناسد کمک کند. به این قانون اعتقاد داشته باشید که ” از هر دستی بدهی از همان دست می گیری” به یاد داشته باشید کمک کردن مالی به نیازمندان شما را فقیر نخواهد کرد بلکه شما را با یک قانون نانوشته ی مرموز ثروتمندتر خواهد نمود، کما اینکه خداوند در قرآن بارهای توصیه کرده که از اموالتان به نیازمندان انفاق کنید. با یک دید آخرت بین باید بدانیم که ما در این دنیا صاحب هیچ چیز نیستیم و اگر پولدار هستیم و تمکن مالی داریم تنها وسیله ای هستیم که دست نیازمندان را بگیریم. در این مورد انتخاب با خود شماست. ولی دو حساب قبلی را حتماً در صورتی که ندارید برای خود افتتاح آنها اقدام کنید.

حال که حساب های خود را افتتاح نموده اید به مراحل بعدی قدم می گذاریم:

برنامه ریزی داشته باشید

در هر مرحله از زندگی خود برنامه ریزی داشته باشید و بدون برنامه اقدام به انجام هیچ کاری نکنید، چون بی برنامه بودن ایجاد هرج و مرج خواهد کرد و کنترل هزینه ها را از دست شما خارج خواهد کرد، مثلاً برنامه ریزی کنید که در ماه دو بار به رستوران بروید و بدانید که به کدام رستوران می روید و قیمت های آن به چه صورتی است و از مبلغی که برای اینکار در نظر گرفته اید بیشتر صرف هزینه ی رستوران نکنید، اگر دوست دارید بعضی ماه ها به یک رستوران مجلل بروید که هزینه ی آن بالاست به جای دو بار، یکبار بروید.

مایحتاج و خریدهای خود را لیست کنید

برای خود لیستی از خریدهای ضروری که دارید را تهیه کنید. هنگامی که برای خرید به یک فروشگاه میروید اولاً به مقدار مایحتاج خود پول در کارت اقتصادیتان بریزید ثانیاً با در دست داشتن لیست خریدهای خود ابتدا خریدهای ضروری را انجام دهید و سپس در صورتی که پولی برایتان باقی ماند اقدام به خریدهای غیر ضروری کنید.

در زمان مناسب خرید کنید

فرض کنید در فصل زمستان، شما داخل یک بوتیک کاپشنی زیبا را دیده اید که قصد خرید آن را دارید، قبل از خرید از خودتان بپرسید که در حال حاضر چقدر خرید این کاپشن برای شما ضروریست؟ آیا امکان خرید کاپشنی ارزان تر را ندارم؟ اگر ضرورت بالایی برای شما داشت که ناچارید خرید کنید، ولی اگر دیدید که تنها محض تنوع و از روی خواهش دلتان قصد خرید آن را دارید ما به شما توصیه می کنیم که دست نگه دارید و در اواخر زمستان که لباس های زمستانی به دلیل اتمام فصل با قیمت های خیلی پایین تری عرضه می شوند آنرا خرید کنید. شاید در وقت مناسب بتوانید آن را به یک سوم قیمت خرید کنید و در زمستان سال آینده از آن استفاده نمایید.نگران از مد افتادن لباس هم نباشید چراکه خیلی از لباسها چندین سال مد هستند و زمان خاصی برای استفاده ی آنها وجود ندارد.

از مکان های منصف و خوش قیمت خرید کنید

اگر وضع مالیتان خیلی خوب است و مشکلی با پول خرج کردن ندارید از نزدیکترین و شیک ترین و گران ترین مراکز خرید، خرید کنید. ولی اگر بودجه ی محدودی دارید، اندکی به خود زحمت داده و مراکز خوش قیمت و منصف را که با بودجه ی شما سازگار است شناسایی کنید و از آنها خرید کنید. ممکن است لباسی را که شما در یک مرکز خرید گران ۴۰۰ هزار تومان میبینید، در یک مرکز خرید ارزان همان را ۱۸۰ هزار تومان بتوانید خرید کنید. پس در انتخاب مراکز خرید خود دقت کنید.

از حراجی ها خرید کنید

برخی از فروشگاه ها و مراکز خرید در زمان های خاصی از سال تخفیف هایی عالی برای اجناس خود قائل می شوند. بهتر است اگر قصد خرید از این فروشگاه ها را دارید دست نگه دارید و در زمان حراجی برای خرید اقدام کنید. نمونه ای از این حراجی های را حتماً در فروشگاه های برندهای نایک و آدیداس دیده اید.

از هایپر استارها و فروشگاه های زنجیره ای بزرگ خرید کنید

معمولاً فروشگاه های بزرگ کالاهای خود را با درصدی تخفیف به مشتریان ارائه می دهند. این مورد خصوصاً در قسمت خوراکی ها نمود بیشتری پیدا میکند و خرید از یک فروشگاه بزرگ با تخفیف می توانید خیلی هوشمندانه و مناسب باشد. مضاف بر اینکه شما در اینگونه مراکز می توانید مایحتاج ماهانه ی خود را یک جا خرید کنید.

از فروشگاه های اینترنتی خرید کنید

درست است که خرید اینترنتی هنوز در کشور ما به طور کامل جا نیافتاده ولی نسبت به قبل پیشرفت زیادی داشته و امروزه تعداد زیادی از افراد از فروشگاه های اینترنتی خرید می کنند. این فروشگاه ها در زمان های مختلف تخفیفات خوبی بر روی برخی از کالاهای خود قرار می دهند که شما میتوانید از آنها برای خرید استفاده کنید. مثلاً در صورتی که منزل شما در غرب تهران است و قصد خرید یک گوشی را دارید باید تا مرکز شهر بروید و این حمل و نقل برای شما هزینه دارد و وقت خود را نیز باید جداگانه برای آن صرف کنید. در حالیکه میتوانید گوشی مورد نظرتان را در یکی از حراجی های فروشگاه های اینترنتی خرید کنید و رایگان درب منزلتان تحویل بگیرید. با اینکار در وقت و هزینه ی خود صرفه جویی می نمایید.

از سایت های تخفیف خرید کنید

تعدادی سایت تخفیف در کشورمان در حال فعالیت هستند که خدمات تفریحی و آموزشی و حتی فروش کالا و… را با قیمت های نازل و با تخفیف های خیلی خوب ارائه می دهند. شما میتوانید با مراجعه به این سایت ها در صورتی که کالای مورد نیاز شما در بین کالاهای موجود در این سایت ها بود آن را به قیمتی خوب و ارزان خرید کنید. همچنین اگر قصد رفتن به رستوران مجلل دارید و بودجه ی شما در حالت عادی جوابگو نیست میتوانید هنگامی که تخفیف آنها بر روی سایت قرار می گیرد از آنها خرید کنید که گاهاً اگر خوش شانس باشید، تخفیفات ۹۰ درصدی هم شامل حالتان خواهد شد.

به نسبت تعادلی ارزش کالا نسبت به قیمت آن خرید کنید

برای مثال اگر قصد خرید یک گوشی موبایل را دارید، بدانید که چه فاکتورهایی از یک گوشی را نیاز دارید و یک گوشی که نیازهای شما را مرتفع سازد، با بهترین قیمت خرید کنید. معمولاً گوشی های جدید که معرفی می شوند قیمت های بالایی در ابتدای ورود به بازار دارند و پس از مدتی دچار افت قیمت زیادی می شوند و پس از آن قیمتشان تقریباً ثابت می شود. پس هنگامی خرید کنید که افت قیمت خود را کرده باشد. نسبت تعادلی ارزش کالا به قیمت فاکتور مهمی است که باید آنرا در خریدهای خود مد نظر داشته باشید. اول اینکه نیازهای خود را بدانید که چه چیزهایی هستند و ببینید چه چیزی با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت نیاز شما را برطرف خواهد کرد و در این زمان است که شما از پولی که برای خریدتان خرج کرده اید لذت خواهید برد.

پول نقد همراه داشته باشید به جای کارت بانکی

همیشه از روی کارت اقتصادی خود مقداری پول نقد برداشت کنید و آنرا در کیف خود قرار دهید و هنگام خرید ابتدا از پول نقد خود استفاده کنید. کارت های بانکی به دلیل اینکه انتقال پول به دور از چشم شما اتفاق می افتد، خرج کردن را برای شما آسان تر می کند ولی پول نقد به دلیل اینکه در کنترل شما و با خرج کردن از مقدار آن کاسته می شود، شما را در خرج کردن محتاط تر خواهد نمود و باعث می شود که هزینه های غیر ضروری انجام ندهید.

همیشه حساب جیب خود را داشته باشید

از میزان موجودی همراهتان اطلاع دقیق داشته باشید و هنگامی که خرج می کنید اطلاع داشته باشید که چه میزان از پول شما باقی مانده و بی هوا و بی پروا اقدام به خرید نکیند. در صورتی که از میزان پول همراهتان اطلاع دقیقی داشته باشید می توانید برنامه ریزی بهتری برای خرج کردن آن انجام دهید.

در صورت رعایت موارد ذکر شده در بالا ما به شما قول میدهیم که هر ماه نسبت به ماه قبل پس انداز  و احساس رضایت بیشتری از خرج کردنتان داشته باشید.

برای خواندن مطالب بیشتر در وبلاگ جیب نت اینجا کلیک کنید.

جهت ثبت آگهی و تبلیغات اینترنتی در سایت جیب نت اینجا کلیک کنید.

همه ی افرادی که در جوامع مختلف زندگی میکنند برای تهیه ی مایحتاج خود خرید می کنند، بعضی از افراد بیشتر و بعضی ها کمتر. ما نمیخواهیم در این مطلب به شما بگوییم کم خرید کنید و شما را از خرید کردن بازداریم، بلکه میخواهیم به شما الگویی معرفی کنیم که پول موجود در جیبتان را مدیریت کنید و بهترین استفاده را از آن در هنگام خرید ببرید. در ادامه ی مطلب با جیب نت همراه باشید: فرض کنید شما یک درآمد مشخص ماهیانه دارید مثلا دو میلیون تومان در ماه، اگر این پول را درست در طول ماه برای…

بازبینی عمومی

امتیاز کاربران: اولین ارسال کننده باشید!
0

پاسخی بنویسید