با کلیک بر روی 1+ جیب نت را در گوگل محبوب کنید

روش هایی برای استفاده موثر از زبان بدن

با توجه به رشد روز افزون جمعیت و پیشرفت جوامع و روابط اجتماعی، بسیار حائز اهمیت است که شما به عنوان یک سخنور بتوانید به بهترین شکل خواسته خود را به مخاطبین مطرح کنید که بیشترین تاثیر را داشته باشد.
شما چه به عنوان یک مدیر فروش، سیاستمدار،مدیر و بازاریاب موفق،نیازمند استفاده ی مناسب از زبان بدنتان در جلسات و رویارویی با مشتریان و مخاطبان خود خواهید بود.
برای ارتباط موثر در هنگام صحبت با مخاطبین سه عامل مهم هستند که تاثیر گذارند، این سه عامل عبارتند از:
کلمات: این یعنی همان کلماتی که شما در هنگام صحبت کردن از آنها استفاده میکنید و مهم است که بدانید از چه کلماتی و در چه زمانی استفاده کنید پس حتماً دایره ی کلمات اجتماعی خود را گسترش دهید.
لحن: لحن یک عامل بسیار موثر در تاثیر کلمات است یعنی شما می توانید حتی مطالبی را که برای شنونده تلخ می باشد را با لحن مناسب برای او قابل شنیدن کنید و تلخی آنرا از بین ببرید. پس بر روی لحن صحبت خود بسیار تمرین کنید.
زبان بدن: این عامل یکی از مهمترین فاکتورها در هنگام صحبت کردن می باشد و تاثیر آن از دو مورد قبلی به مراتب بیشتر است، البته به یاد داشته باشید که این سه عامل با هم برای یک نتیجه ی خوب باید ادغام شوند. حالات چهره ی شما مانند لبخند زدن و عصبانیت و اخم کردن و تعجب و… یا حرکات دست شما به هنگام صحبت کردن و در کل حالتی که بدن شما به هنگام صحبت به خود میگیرد را زبان بدن می گویند که شما میتوانید با در نظر گرفتن یک سری نکات آنها را تقویت کنید و از تاثیر شگفت انگیز آنها در روابط خود بهره مند شوید. ما در این مطلب میخواهیم به شما روش هایی که به تقویت زبان بدنتان کمک خواهد کرد،بیان کنیم. پس با جیب نت در ادامه ی مطلب همراه باشید.
body-language-gestures
۱- پا ها و دستانتان را به حالت ضربدری قرار ندهید
احتمالاً شنیده اید که نبایست دست به سینه بایستید چراکه ممکن از شما ظاهری تدافعی یا محافظه کار ارائه بدهد. این مسئله در مورد پاهایتان نیز صدق میکند، پس دستها و پاهایتان را بازتر قرار دهید.
۲- ارتباط چشمی داشته باشید اما خیره نشوید
132(3)
در میان افرادی که مخاطب شما هستند با همه آنها ارتباط چشمی داشته باشید تا رابطه ی بهتری را بوجود آورده و متوجه شوید که آیا انها به صحبت های شما گوش میدهند یا خیر. البته برقرار کردن تماس چشمی زیاد ممکن است باعث ناراحتی مخاطب گردد، همانطور که عدم برقراری آن می تواند ظاهر شما را نامطمئن جلوه دهد.اگر به این نوع ارتباط عادت نکرده اید ممکن است که در ابتدا در شما ایجاد ترس کرده و مشکل به نظر بیاید، اما با ادامه دادن آن دیر یا زود به این روش عادت خواهید کرد.
۳- از بوجود آوردن مقداری فضا نهراسید
مقداری فضا دادن به مخاطب نشانه اعتماد به نفس شماست و نشانگر این است که شما فرد راحتی هستید. به طور مثال هنگام ایستادن یا نشستن پاهایتان را کمی با فاصله قرار دهید.
۴- عضلات شانه تان را شل کنید
هنگامی که هیجان زده هستید راه مناسب این است که شانه هایتان را از حالت انقباض رها کنید. ممکن است که کمی به سمت جلو و بالا تکان بخورند. سعی کنید راحت باشید و با مقداری حرکت شانه ها،عضلات آنها را شل کرده و سپس به آرامی آنها را به حالت اولیه برگردانید.
۵- هنگامی که دیگران مشغول صحبت هستند، سرتان را به نشانه تایید تکان دهید
iiemt-images_Board-Meeting
هر چند دقیقه یکبار سرتان را به نشانه تایید حرکت داده تا نشان دهید که به سخنان طرف مقابل گوش میدهید. اما مواظب باشید که در انجام آن زیاده روی نکنید.
۶- خم نشوید، صاف بنشینید
اما در یک حالت آرام، نه به صورت هیجان زده.
۷- کمی به سمت جلو مایل شوید، اما نه خیلی زیاد
اگر قصد دارید که علاقه مندیان را به سخنان طرف مقابل نشان دهید، به طرف او کمی متمایل شوید. در صورتی که میخواهید نشان دهید که دارای اعتماد به نفس بوده و آرامش دارید کمی به سمت عقب متمایل شوید. توجه داشته باشید که بیش از حد به جلو خم نشوید چراکه ممکن است شما را مایوس و نیازمند برای جلب نظر دیگران نشان دهد. همین طور متمایل شدن به عقب بیش از اندازه ممکن است از شما ظاهری مغرور و سرد جلوه دهد.
۸- لبخند بزنید
smile-psychology1
شاد باشید و خیلی خودتان را جدی نگیرید. کمی آرام باشید و هنگامی که فردی مطلب خنده داری بیان می کند لبخند بزنید. اگر شما شخصیت مثبت اندیشی به نظر برسید، مردم برای گوش دادن به صحبت های شما تمایل زیادی نشان خواهند داد.در عین حال اولین نفری نباشید که به لطیفه های خودتان می خندید، اینکار ممکن است شما را دستپاچه یا نیازمند جلوه دهد. هنگامی که به شخصی معرفی می شوید لبخندی هم بر لب داشته باشید. اما نه آنطور که لبخند روی صورت شما تصنعی باشد.این باث میشود که از شما ظاهری ریاکارانه بسازد.
۹- به صورتتان دست نزنید
این حالت ممکن اسن موجب شود که دستپاچه به نظر برسید و برای مخاطبانتان ایجاد حواس پرتی می کند.
۱۰- سرتان را بالا نگه دارید
چشمانتان را به زمین ندوزید. این حالت باعث می شود که شما نا مطمئن یا کمی ناکام جلوه کنید.سر خود را به سمت بالا و صاف قرار داده و چشمهایتان را در مقابل افق نگه دارید.
۱۱- حرکتتان را کمی آرامتر کنید
این نکته به چند دلیل حائز اهمیت است. اهسته تر راه رفتن نه تنها موجب می شود شما آرامتر و مطمئن تر به نظر برسید، که باعث آن خوهد شد احساس تنش کمتری نیز داشته باشید. اگر فردی شمار ا مخاطب قرار داد، گردنتان را به طور ناگهانی به سمت او بر نگردانید. در عوض با حرکتی آهسته تر گردنتان را به سمت او حرکت دهید.
۱۲- بی قراری نکنید

Depression

از حرکاتی که نشانه بی قراری شما هستند یا تیک عصبیتان نظیر تکان دادن پاها یا به سرعت ضربه زدن انگشتان دست به میز بپرهیزید، به ترتیب آنها را کنار گذاشته یا به نوعی شکل آن را تغییر دهید.این باعث می شود هنگامی که شما قصد دارید مطلبی را به شخصی برسانید، عصبی و بی قرار جلوه کنید. در تمام موقعیت ها حرکاتتان را از نظر بی نظمی رها کنید. سعی کنید آرام باشید و حرکاتتان را کندتر کرده و بر روی آنها تمرکز کنید.
۱۳- از دستانتان با اطمینان بیشتری استفاده کنید

body-language-hands

بجای حرکت های عصبی توسط دستتان و دست کشیدن روی صورتتان، از آنها برای بوجود آوردن ارتباط با آنچه که قصد بیان آن را دارید استفاده کنید.دستانتان را جهت شرح موضوعی یا بیان اهمیت نکته ای که تلاش میکنید تا آن را ارائه دهید بکار ببرید. اما توجه به این نکته ضروری است که استفاده بیش از حد از دست ها ممکن است باعث حواس پرتی شود. همچنین طوری دست ها را حرکت ندهید که غیر قابل کنترل به نظر برسید.
۱۴- به فاصله ی خیلی نزدیک نایستید
یکی از مواردی که آموخته ایم این است که هنگامی که شخصی با یک گوینده با فاصله کم مواجه می شود، احساس خوشایندی ندارد. اجازه دهید افراد حریم خصوصی شان را داشته باشند.به حریم شخصی دیگران وارد نشوید.
۱۵- انعکاس
اغلب هنگامی که شما روابط خوبی با یک فرد دارید و هر دوی شما دارای یک وابستگی به یکدیگر هستید، ناخودآگاه شروع به انعکاس رفتارهای یکدیگر میکنید. بدین معنی که شما کمی از زبان بدن شخص مقابلتان را عیناً تکرار می کنید. اگر آن فرد به سمت جلو متمایل شود شما نیز احتمالاً خم می شوید. در صورتی که او دستهایش را روی پاهایش قرار دهد ممکن است شما مشابه او رفتار کنید. دقت داشته باشید که فوراً عکس العمل نشان ندهید و هر تغییری که در زبان بدن او بوجود آمد را منعکس نکنید. به این ترتیب حس نزدیکی بوجود خواهد آمد.
۱۶- نگرش مثبت داشته باشید

166858_645

آخرین نکته از حیث ترتیب، این است که دیدگاهی راحت، باز و مثبت داشته باشید. آنچه شما احساس می کنید بر روی زبان بدنتان جاری می شود و می تواند باعث تفاوت عمده ای شود. شما قادر خواهید بود که زبان بدنتان را تغییر دهید، اما این نکته مانند تمامی عادت های جدید زمان بر است. خصوصاٌ اگر شما روزهای زیادی را به نگاه کردن به سمت پایین صرف کرده باشید ممکن است مواردی نظیر بالا نگه داشتن سرتان زمان زیادی ببرد تا اصلاح شود. در ضمن اگر به یکباره برای تغییر دادن بسیاری از موارد تلاش کنید، ممکن است گیج کننده و طاقت فرسا بشود.

با توجه به رشد روز افزون جمعیت و پیشرفت جوامع و روابط اجتماعی، بسیار حائز اهمیت است که شما به عنوان یک سخنور بتوانید به بهترین شکل خواسته خود را به مخاطبین مطرح کنید که بیشترین تاثیر را داشته باشد. شما چه به عنوان یک مدیر فروش، سیاستمدار،مدیر و بازاریاب موفق،نیازمند استفاده ی مناسب از زبان بدنتان در جلسات و رویارویی با مشتریان و مخاطبان خود خواهید بود. برای ارتباط موثر در هنگام صحبت با مخاطبین سه عامل مهم هستند که تاثیر گذارند، این سه عامل عبارتند از: کلمات: این یعنی همان کلماتی که شما در هنگام صحبت کردن از…

بازبینی عمومی

امتیاز کاربران: اولین ارسال کننده باشید!
0

پاسخی بنویسید