در بخش اول و دوم راجع به دو مدل از برترین کارت گرافیک های موجود در بازار صحبت کردیم و ملاک های برتر بودن آنها را نیز ذکر کردیم، گرچه کارت گرافیک های بسیار قدرتمندی همچون AMD R9 295 X2 و NVIDIA GEFORCE TITAN X جز قویترین کارت های گرافیک جهان تا کنون هستند ولی باید قیمت بالای انها را نیز در نظر گرفت و در اینجا ملاک انتخاب تنها قدرت کارت گرافیک نبوده و ملاک انتخاب قدرت عملکرد کارت گرافیک به نسبت پولی است که ما برای خرید ان هزینه میکنیم. در این بخش قصد داریم مقرون به صرفه ترین کارت گرافیک موجود بازار را در حال حاضر به شما معرفی کنیم، کارت گرافیکی که نیازهای شما را به طرز شایسته ای برطرف خواهد نمود.

AMD R9 295 X2

یکی از غول های گرافیک جهان مدل AMD R9 295 X2

مدل: AMD RADEON R9 380

کارت گرافیک انویدیا GTX 970 در رنج قیمت ۳۳۰ دلار یک انتخاب خوب محسوب می شود و این یک مقدار برای ما کار را سخت میکند تا کارت گرافیک مقرون به صرفه ای را در این رنج قیمت بخواهیم به شما معرفی کنیم.

حال این سوال پیش می آید که چرا باید ۲۵۰ تا ۳۰۰ دلار پول برای کارت گرافیک هزینه کنیم در حالی که میتوانیم با یک قیمت معقول تر یک کارت گرافیک بسیار خوش قیمت که عملکرد فوق العاده ای دارد خرید کنیم؟

در این بخش می خواهیم روی کارت گرافیک های که در رنج ۲۰۰ دلار و پایین تر هستند جستجو کنیم و مناسب ترین رو به شما پیشنهاد بدهیم. در اینجاست که کارت گرافیک AMD R9 380 تمام نظرها رو به خود جلب میکنه.

در واقع R9 380 همان مدل R9 285 است و از همان GPU بهره می برد، تنها با این تفاوت که با ایجاد یک سری تکنیک های جدید تغییراتی روی آن ایجاد کرده اند که باعث مدیریت بهتر مصرف انرژی برق و افزایش کلاک کارت شده و این امر درنهایت موجب بهبود عملکرد این کارت نسبت به R9 285 شده است.چیزی که بسیار حائز اهمیت می باشد این است که R9 380 قیمت مدل R9 285 را به ۲۰۰ دلار کاهش داده،به نحوی که شما میتوانید با قیمت های پایین تر نیز کارت R9 380 را خرید کنید برای مثال مدل Vision Tek R9 380 رو میتوانید با قیمت ۱۷۵ دلار خرید کنید.ولی توصیه ی ما به شما مدل Sapphire R9 380 4G هست که انتخاب مناسب تری به نظر می رسد.

این درست است که R9 380 یک کارت گرافیک کاملاً ارزان مثل مدل R9 270X نیست ولی وقتی که به عملکرد آن در مقابل قیمت پرداختی نگاه کنیم می بینیم که پول بیشتری که هزینه میکنیم ارزش آن را دارد.

R9 380 توانایی اجرای بازی Grand Theft Auto 5 را در رزولوشن ۱۰۸۰P با سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه و بازی Shadow of Mordor را با سرعت ۴۰ فریم بر ثانیه و بازی Bioshok Infinite را با سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه با همان رزولوشن و تنظیمات روی بالاترین حد را داراست. و این آمار برای یک کارت گرافیک ۲۰۰ دلاری بسیار خوب ارزیابی می گردد.

بزرگترین ایرادی که میتوان به این کارت گرافیگ گرفت حافظه ۲ گیگا بایتی آن است چرا که میدانیم امروزه با افزایش رزولوشن بالا حافظه حداقل ۴ گیگا بایتی برای اجرای بازی ها مناسب تر است.در واقع مدل های ۴ گیگا بایتی از R9 380 نیز وجود دارد که متاسفانه با قیمت ۲۰۰ دلار قابل خرید نیستند و بایستی تا ۲۴۰ دلار نیز هزینه کنید.

خوشبختانه مدل Sapphire R9 380 4G موجود هست که شما می توانید آنرا با قیمت ۲۲۰ دلار خرید کنید. این کارت توانایی اجرای بازی های کامپیوتری با رزولوشن ۲۵۶۰ x 1440 را با تظیمات متوسط دارد و به راحتی از پس بازی ها در رزولوشن ۱۰۸۰P برمی آید.این کارت را میتوانیم در اجرای بازی ها در رزولوشن فول اچ دی بهترین بدانیم.

لازم به توضیح است که اگر چه درایورهای کارت گرافیک های شرکت AMD مانند NVIDIA به صورت مرتب به روز رسانی نمی گردد. ولی در عوض این کارت ها قابلیت اورکلاک بالایی دارند. البته با توجه به اینکه مدل R9 380 خود اورکلاک شده ی مدل R9 285 است، نباید توقع زیادی از این کارت در برای اورکلاک کردن داشته باشیم.

در پایان توجه شما را به مقایسه ی نتایج تست دو مدل R9 380 و GTX 960 و تصاویر برندهای مختلفی از مدل R9 380 جلب میکنیم.